2'li blokÖne çıkanlarPopüler YazılarSağlıklı YaşamYan Blok

Ada Çayı ve Vücuda Kattığı Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Ada çayı, bitkiler içerisinde oldukça meşhur olan bir bitki çayıdır. Pek çok faydası bulunan adaçayı, pek çok hastalığa ve soruna da iyi gelmektedir. Yılın bitkisi unvanını kazanmış olan ada çayının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle soğuk kış aylarında da yılın her döneminde de rahatlıkla bu çayı tüketebilirsiniz. Hamileler ve emziren anneler, tansiyon ve epilepsi rahatsızlıkları bulunanlara pek tavsiye edilmeyen adaçayı, bu noktada çok etkili bir bitki çayı oluşunu da kanıtlamış durumdadır. Eğer farklı bir rahatsızlığınız varsa, ada çayını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ada Çayı Nasıl Yapılır?

Pek çok aktarda ve markette kolaylıkla bulabileceğiniz adaçayı, yılın her mevsiminde kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Ada çayının faydaları saymakla bitmeyeceğinden evinizde mutlaka bir miktar adaçayı bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. 1 tatlı kaşığı ada çayının üzerine bir miktar kaynar su döküp, ada çayını demlenmeye bırakın. 5-10 dakika demlenen ada çayını sıcak sıcak tüketin. İçerisinde pek çok vitamin bulunan ada çayı size de iyi gelecektir. Adaçayı acı bir bitki olduğundan çayını içerken içerisine 1 tatlı kaşığı bal koyup öyle tüketebilirsiniz. Günde 2 fincan ada çayı tüketmeniz de yeterli olacaktır.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

İçerisinde A, C, K ve B6 vitaminlerini bolca bulunduran ada çayının sağlığa faydaları da pek çoktur. Saç ve cilde bu vitaminlerin oldukça fazla faydası bulunur. Cildinizi pürüzsüz bir hale getirebilecek olan çay da ada çayıdır. Bunların yanı sıra antikanser özelliği taşıyan ada çayı, kalp sağlığı için de çok faydalıdır. İçeriğindeki maddelerin varlığı ile adaçayı iyi bir antidepresandır. Strese karşı günlük bir fincan adaçayı tüketebilirsiniz.

Faydaları saymakla bitirilemeyecek olan adaçayı, hafızayı güçlendirerek ileride Alzheimer hastalığına yakalanmanızı da önleyecektir. Şeker ve kolesterol ile de savaşan adaçayı, astım ve bronşit rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarında da kolaylıkla kullanılabilecek olan ada çayı, ishal vb. bağırsak problemlerine de iyi gelir.

Bayanların vazgeçilmez güzellik iksirlerinden biri olan ada çayı, bol miktarda A vitamini içerdiğinden hücreleri yeniler, kırışıklıkları ve selüliti azaltır ve doğal olarak yaşlanmayı da geciktirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına da iyi gelen ada çayını her gün 2 fincana kadar tüketebilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close