BloklarSağlık Rehberi

Ağız Kanseri Riskleri, Belirtileri ve Nedenleri Nedir?

Kanser hastalığı yüzyılın en büyük ve en vurgun hastalıklarının ilk sırasında yer almaktadır. Gelişen sağlık dünyasının aksine kanser, olabildiğince hızlı oradan yayılmaya ve kişileri etkisi altına alarak farklı organlarından yakalamaya çalışıyor. Ağız kanseri riskleri diğer kanser teşhislerinde olduğu gibi, erken teşhis ile tedavi yöntemleri uygulanabilmesi oldukça önemli adımdır.

Kanser sinsi hastalıktır, her bünyede kolaylıkla erken teşhis koyabilmek olabildiğince güçtür.

Bu sebeple ki kanserden korunma yolları gözlemlenmeli en azından bu yön içerisinde kişisel gelişmeler sağlanmalıdır.

Ağız içerisinde kanser, her dokunun ve ağzın hemen her bölgesinde görüntülenmesi mümkündür. Ağız tavanında, dudak kısımlarında, boğazların üst kısmında ve dilde belirtilere rastlayan kişilerin kanser oranını taşıdıkları organlar arasında yer almaktadır. Diğer bölgelere yayılma oranı yüksektir, ancak ağız kanseri ilk olarak dudaklarda görülmektedir.

Ağız Kanseri Belirtileri

Kanserin vücut içerisinde herhangi noktaya nüfus ettiğini düşünmek oldukça ürkütücüdür. Her bölgede farklı reaksiyonlarla ortaya çıkmaktadır. Ancak ağız kanseri belirtileri arasında;

  • Ağız içerisinde ortaya çıkan yaralar ve bu yaranın iyileşmemesi, geç iyileşmesi
  • Ağızın etrafında ve iç kısımlarında meydan gelen bölgesel beyazlıklar veya kırmızı alanlar
  • Ağız içerisinde herhangi neden bağlı olmaksızın ortaya çıkan his kayıpları
  • İşlevlerin başında gelen yutkunma eylemini tam anlamı ile yerine getirememe
  • Ağız içerisinde nedene bağlı kalmaksızın ağrı ve acı hissiyatının oluşumları
  • Dil ve çene kısımlarında ki, eylemlerin nedensiz olarak ağrı ve acı hissiyatının ortaya çıkması

Yer alan faktörlerden sadece birkaçı olarak tanımlanabilmektedir. En azından bir seçeneğin uzun süre ağzınızda hissetmeniz durumunda doktorlara danışmanızda erken teşhisin önemi ortaya çıkabilmektedir. Ağız kanseri ilk oluşum sırasında ağrısızdır, dokuların kapanması ile ağrılar oluşmaya başlar.

Ağız Kanseri Nedenleri

Ağız kanserine neden olan belirtiler az çok tahmin edilebilir niteliktedir. Ağız organlarının eylemlerini tam anlamı ile yerine getirememesi olarak gözlemlenmektedir. Ağız kanser nedenleri arasında; tam anlamı ile karşılık gelen durum mevcut değildir. Ancak belirli unsurların kanseri tetikleyen unsurlar mevcuttur. Tütün ürünleri bu listenin en başında yer almaktadır. Bunu yanı sıra; kanserojen içerikli besinler, kötü protezler ve yapı gereği kötü dişler gibi dış etkenlerin yanı sıra aileden gelen genetik faktörlerinde riski bulunmaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close