CarouselFaydalı BilgilerÖne çıkanlarSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Ağız Kokusu Hastalık Mı ?

Her dört kişiden birinde görüldüğü bilinen ağız kokusu, hem kendisi bir hastalık olabilir hem de ciddi bakteriyel bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Ağız sağlığı denilince akla gelen diş ve diş etlerinin sağlığının yanında ağız içi ve dil sağlığı da göz ardı edilmemelidir.

Ağız sağlığı tüm vücut sağlığı için elzem olan ve en az altı ayda bir uzman doktor kontrolüne ihtiyacı olan önemsenmesi gereken bir durumdur. Ağız kokusu, beslenme şekli ile ortaya çıkabileceği gibi sağlıksız bir ağız yapısının da işaretçisi olabilmektedir.

 

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun bilinen en belirgin neden beslenme şekli ve sigara kullanımıdır. Diş ve diş etlerinin temizliği de ağız kokusunun varlığının belirleyicileri arasındadır.

Bununla birlikte ağız içi ve dil arkasında konumlanan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler ağız kokusunun temel nedeni arasında yer almaktadır.

Diş ve diş etlerinin en az altı ayda bir uzman hekimler tarafından kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir.

 

Ağız Kokusunun Tedavi Süreci

Temizliğe, beslenmeye dikkat edilmesine rağmen ağız kokusu devam ediyor ise, diş hekiminiz sizi konusunda uzman doktorlara yönlendirecektir ve bakterilerle ilgili bir tedavi sürecine başlanabilecektir.

İhmal edilmeden konuya gerekli önemin verilmesi tüm vücut sağlığının korunması ve devamının sağlanması açısından önem arz etmektedir.

Ağız kokusu tedavisi sürecinde uzmanların tavsiyesine mutlaka uyulmalı, tedavi amaçlı verilen bir ilaç söz konusu ise ihmal edilmeden düzenli olarak kullanılmalıdır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close