Faydalı BilgilerManşetSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu, kişilerin sosyal ve özel hayatını etkileyen unsurlardan biridir. Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Ağız Kokusunun Nedenleri arasında uzun süre aç kalmak, ilaç kullanmak, burun tıkanıklığı, mideyi üşütmek, diş eti iltihabı bunlardan birkaçıdır. Ağız kokusunu tedavi etmek için öncelikle sorunun kaynağını bulmak gerekir.

 

 

Ağız kokusu; genelde ağız içinde oluşan sorunlardan dolayı meydana gelir. Ağız içinde çürüyen dişler, bademcik iltihabı ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusunu önlemek için öncelikle çürük dişin tedavisi yapılmalıdır. Ağız kokusu bademcik iltihabından kaynaklanıyorsa bademcikler cerrahi bir işlemle alınabilir.

 

 

agiz-kokusu-nasil-tedavi-edilirAğız kokusu bazen de ağız bakımının tam yapılmamasından
kaynaklanabilir. Dişlerini düzenli fırçalamamak dişlerin ve ağzın bakımsız kalmasına neden olur. Dişler düzenli bir şekilde temizlenmediği zaman dişlerde plak oluşur. Ayrıca dişlerin arasında ve ağız içinde bakteriler üremeye başlar. Bu nedenle günde en az iki defa dişler fırçalanmalıdır. Dişlerle birlikte dilde fırçalanmalıdır.

 

 

Ağız kokusu bazen dil yüzeyinden kaynaklanan sorunlar sonucu ortaya çıkar. Dil yapı itibari ile pürüzlü bir görünüme sahiptir. Bakterilerin üremesi için uygun bir ortamdır. Dilde bakteri oluşumunu önlemek dişlerle birlikte dil de fırçalanmalıdır.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir, ağız kokusunun tedavisi var mıdır, ağız kokusu hangi bitkiler kullanılmalıdır, konusunu konuşuyoruz.

 

 

Ağız kokusu bazen tükürükten kaynaklanır.

 
 Ağız kokusunun nedenleri ve  tedavi işlemine başlamak için önce neden olduğu iyice araştırılmalı, kokunun kaynağı tespit edildikten sonra uygun tedaviye başlanmalıdır.  

 

 

agiz-kokusunun-nedenleri-nelerdir

Ağız kokusu için doktora gitmekle birlikte evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle ağız kokusunu yok edebilirsiniz. Öncelikle günlük ağız ve dişlerinizin bakımını muntazaman yapmalısınız. Yemeklerden sonra ağzınızda koku hissediyorsanız, mide kokusunu bastırmak için bir tutam maydanoz çiğneyebilirsiniz. Maydanoz dişlerdeki yemek kırıntılarını temizlediği gibi mideden gelen kötü kokuların bastırılmasında da faydalı olur.

 

 

 

  • Sabah uyandığınızda ağzınızda ağır bir koku hissediyorsanız, güne bir dilim ayva yiyerek başlayabilirsiniz.
  • Ayva hoş kokulu bir meyvedir.
  • Ayrıca bu meyvenin nefesi ferahlatıcı bir etkisi vardır.
  •  Bu nedenle ağız kokusu için ayva tüketmek ideal bir çözümdür.

Ağız kokusu için günlük bir bardak lavanta çayı içmekte kokunun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close