CarouselManşetSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Antidepresan Etkisi Yaratan 6 Mucizevi Yiyecek Nelerdir?

Çağın rahatsızlığı olan depresyona karşı pek çok kişinin doğal çözümler araması da kaçınılmaz oluyor. Doğada pek çok mucize var ki depresyona da iyi gelebiliyor ve sağlıklı yaşam için adım attırıyor. İnsanları mutlu eden, onları çeşitli streslerden ve depresyondan uzaklaştıran pek çok durum olduğu gibi antidepresan etkisi gösteren yiyecekler de mevcut. Böylece antidepresan etkisi olan yiyecekleri düzenli olarak tüketirseniz eğer depresyon yaşıyorsanız, bunu en az seviyelere indirmiş olursunuz.

Depresyonla henüz hiç karşılaşmamışsanız, bu yiyecekleri düzenli tüketerek depresyona yakalanma riskinizi en az seviyelere kadar düşürebilirsiniz. Depresyona iyi gelen yiyecekler doğanın size sunduğu bir başka mucizedir.

Antidepresan Etkisi Olan Yiyecekler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

İnsanın modunu bir anda değiştiren insanlar, yerler vardır. Gördükleri ve duydukları karşısında moral seviyeleri oldukça yükselen insanların vücut kimyaları çeşitli hormonlar ve stres seviyelerine karşı duyarlıdır. Mekan değiştirdiğinizde, sevdiğiniz ya da size iyi gelen insanlarla karşılaştığınızda bir anda modunuz yükselir. Böylece stres seviyeniz de kayda değer bir biçimde düşer. Bunun gibi örneklerin yanı sıra, antidepresan etkisi yaratan yiyecekler de mevcuttur. Bu yiyecekleri düzenli tüketerek, siz de depresyondan kurtulduğunuza şahit olacaksınız.

Antidepresan Etkisi Yaratan 6 Yiyecek

  1. Domates

İçerisinde bol miktarda A ve C vitamini barındıran domates oldukça etkili bir antidepresandır. Yüksek miktarda likopen içeren domates sayesinde vücuda antioksidan etkisi yayarak, depresyonun gelişmesini engelliyor.

  1. Balık

Omega 3 kaynağı olan ve tüketmesi oldukça lezzetli olan balıklar, içeriğindeki Omega 3 sayesinde depresyonun gelişmesi engelleniyor.

  1. Pekmez

İçeriğinde bolca demir ve potasyum bulunduran pekmez, depresyonla savaşmakla gereken enerjiyi sağlıyor.

  1. Süt/Yoğurt

Süt ve yoğurdun içerisindeki probiyotikler bağırsakları olumlu etkiler. Bağırsakların düzenli çalışması da sizi duygusal yönden olumlu etkileyecektir. Düzenli tüketerek depresyon riskinden korunabilirsiniz.

  1. Ispanak

Ispanakta bolca bulunan lif ve protein sayesinde vücudunuz bu maddelerle enerji ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca folik asit içeren ıspanak sayesinde vücudunuzda serotonin hormonu salgılanır ve depresyon seviyenizi en aza indirmiş olursunuz.

  1. Zerdeçal

Zerdeçal da bol miktarda serotonin barındırır ve serotonin hormonu da depresyona karşı savaşır. Düzenli zerdeçal alımında depresyon riskinizi en alt seviyelere indirmiş olursunuz. Bunun gibi antidepresan yiyecekler sayesinde siz de stressiz ve depresyonsuz bir hayat sürebilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close