BloklarDiyet ÖnerileriPopüler YazılarSağlıklı BeslenmeSon Eklenenler

Antreman Öncesi ve Sonrası Beslenmede Dikkat Edilecek Hususlar

Antreman öncesi ve sonrası beslenme alışkanlıkları birbirinden farklı özelliklerde olmalıdır. Özellikle antreman öncesinde mutlaka karbonhidrat almak gereklidir. Antreman öncesinde alınan besinlerin antreman sırasında vücudun enerji harcayacağı düşünüldüğünde enerji yapıcısı ve güç verici gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Tabi bu besinlerin antremandan belli bir süre önce tüketilmesi gerekiyor.

Antremandan Ne Kadar Süre Önce Karbonhidrat Alınmalıdır?

 • Yüksek performans elde edilmesi için ne zaman ve ne kadar karbonhidrat alınmasına dair bir ölçüt bulunmuyor.
 • Antreman esnasında ve antremandan sonra enerji seviyelerinde azalma meydana geliyorsa insülin hormonunu harekete geçirmek için karbonhidrat oranı yüksek meyve tüketilebilir.
 • Bir başka seçenek de antremandan önce ve sonra olmak üzere bir shake’in yarısını tüketmek gerekir. Yarını antreman öncesi yarısını da antreman sonrası tüketmek faydalı olacaktır.
 • Üçüncü seçenek ise antremandan bir ya da iki saat önce yulaf ezmesi ya da tatlı patates tüketimi karbonhidrat seviyesini yükseltecektir

 

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır? Gereksiz Şişkinliklere Son!

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır? Gereksiz Şişkinliklere Son!

İnsan vücudu birçok iç ve dış etkenlerden dolayı dönem dönem olduğundan çok farklı görüntü ve semptomları uğrayabilir. Bunlardan en önemli ve üzerinde durulması gerekenlerden biri ödem yani şişkinliktir. Bu şişkinlik kesinlikle vücuttan atılması gereken bir rahatsızlıktır. Ödem nasıl atılır konusu yazımızda cevaplanmıştır. Ödem Nasıl Oluşur ve Ödem Nasıl Atılır? Ödem yani şişkinlik; vücudun gereksiz su …

0 comments

 

Antreman Öncesi Ne Zaman Yemek Yenmelidir?

 • Bunun cevabı yapılan antremanın özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Öncelikle antremandan önce ne zaman ve ne kadar yendiğine, yenilen spesifik yiyeceklere, fitness hedeflerine göre değişiklik göstermektedir.
 • Sindirilme süresine göre en uzun yağlar, daha sonra protein en son da karbonhidratlar sindirilir.
 • Bu nedenle antreman öncesinde tüketilmesi gereken besinlerde az oranda yağ, orta miktarda protein ve yüksek oranda ise karbonhidrat tüketilmelidir.
 • Eğer ki hassas bir mideye sahipseniz ve vücuttaki yağları kaybetmeye çalışıyorsanız antremandan 2 ya da 3 saat önce 500 ya da 600 kalorilik küçük bir öğün yeterli gelecektir.
 • Eğer ki son öğünden sonra uzun bir zaman geçtiyse antreman öncesinde meyve gibi küçük atıştırmalıklar tüketilebilir.
bulk-donemi-beslenme-aliskanligi

Bulk Dönemi İçin Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Bulk dönemi denilen dönem spor yapan kişilerin kilo almaya odaklandıkları dönem olarak adlandırılır. Bu dönemde kilo alırken ya ve kas ayırdı yapılmaksızın kütlenin büyütülmesine odaklanılır. Bulk döneminde uyulması gereken bazı beslenme kuralları vardır. Kompleks Karbonhidratların Tercih Edilmesi Kompleks karbonhidratların tercih edilmesindeki amaç ani kan şekeri yükselme ve alçalmalarını engellemektir. Tercih edilecek karbonhidratlar arasında yulaf ezmesi, …

0 comments

 

Antreman Sonrasında Nasıl Bir Beslenme Uygulanmalıdır?

 • Antreman esnasında kaybedilen kalori doğal olarak enerji kaybına neden olacağı için yorgunluk ve halsizlik hissini artıracağı için antreman sonrasında vitamin özelliği yüksek olan gıdalar alınması önerilir.
 • Aynı zamanda antreman sonrasında kan şekerinde düşüş meydana geleceğinden meyve suyu tüketmek yararlı olacaktır.
 • Antreman öncesi ve sonrasında alınacak besinler ile yapılacak antremanlar da oldukça etkili olacaktır.
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close