Faydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı YaşamSon Eklenenler

At Kestanesi Çayı Nedir. Nasıl Yapılır ?

Sıklıkla Balkanlarda ve Kuzey Yarımkürede bulunur, ağacın yaprakları ve kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen, tedavi amacı ile kullanılan şifalı bir bitkidir. Ham meyvesinin içinde bulunan “esculin” zehirli bir maddedir ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir, At kestanesi Çayı soğuk algınlığına, romatizma ağrılarının dindirilmesine, ateş düşürmeye ve uyku problemi olan hastalara iyi gelmektedir.

 

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) At kestanesi ile ilgili “Tüketilmesi güvenli olmayan bitki” olarak nitelendirmiştir.

 

At Kestanesi Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Hazırlamak için ağacın kurutulmuş yaprak ve kabuklarından yapılır. 1-2 çay kaşığı kadar kaynatılmış su içerisinde 6-8 dakika kadar demlenmesi ile elde edilir.

 

İştah Kapatan Bitkiler Nelerdir, Nasıl Kullanılmalıdır?

İştah Kapatan Bitkiler Nelerdir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Aşırı kilolu ve obezite hastalarının sayısı günümüzde gittikçe artmaktadır. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri de aşırı iştahlı olmaktır. Aşırı iştahlı olan bir kişi normal bir insana göre çok daha fazla besin tükettiği için kilo problemiyle karşı karşıya kalmaktadır.Aşırı iştahlı biri için iştahı kapatmaya yarayan bitkiler kullanabilirsiniz. Yeme konusunda kendine hakim olamayan aşırı iştahlı insanların bu durumun önüne …

0 comments

 

At Kestanesi Çayının Faydaları

 

  • Uyku bozukluğu olan insanlara fayda sağlar.
  • Romatizma ağrılarının dindirilmesinde yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığına karşı savaş verir.
  • İshali gidermede de etkili rol oynar.
  • Ayrıca krem ve solüsyonları cilt kırışıklığı, varis ve hemoroit gibi sorunlar için de harici olarak kullanılır.

At Kestanesi Çayının Yan Etkileri

İşlenmemiş meyvesinde bulunan “esculin” maddesi zehirli bir maddedir, Çay hazırlanırken her ne kadar yaprak ve kabuğu kullanılsa da meyvesinden uzak durulmalıdır.

Doğru kullanılmadığı taktirde sindirim sistemi bozuklukları mide bulantısı ve kaşıntı ve deri dökülmesi gibi kötü etkilere sebebiyet vermektedir.

Böbrek ve karaciğer hastaları, yaşlı insanlar, çocuklar, gebe ve emziren kişilerde herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması adına kullanmamalıdır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close