Anne & ÇocukFaydalı BilgilerManşetSağlık Rehberi

Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir?

Bebeklerde boyun eğriliği, doğumla birlikte ya da doğumdan sonra gelişir. Bebeklerde boyun eğriliği genelde fark edilmez. Ancak bebekte nedensiz ağlamalar varsa bebek boynunu bir taraftan bir tarafa çevirirken ağlıyorsa ya da bebek boynunu çevirirken ağlıyorsa boyun eğriliğinden şüphelenilmelidir.

Bebeklerde görülen boyun eğriliğinin birçok nedeni vardır. Bunlardan en sık görüleni doğumda ya da doğumdan sonra oluşan kas kaynaklı boyun eğrilikleridir. Bu durumda tanı koymak son derece kolaydır. Boyun yanlarında yer alan çift başlı kaslardan biri kısa ve gergindir. Bebeğin boynuna dokunulduğu zaman kısa olan kasta zeytin gibi hafif bir şişlik tespit edilir.

Bununla birlikte bebeğin başı gergin olan tarafa doğru dönmüş vaziyettedir. Bebeğin başı diğer tarafa döndürüldüğü zaman bebekte hareket kısıtlığı gözlemlenir. Bebek başını diğer tarafa hiç çeviremez ya da çevirmekte zorlanır. Kaslarda gerginlik ilerlediği zaman bebek hareket ederken ağlamaya başlar.

 

               bebeklerde-boyun-egriligi Bebeklerde boyun eğriliğinin nedenlerinden biri de boyunda çevre dokularında, bademcik kulak gibi organlarda oluşan enfeksiyon sonucu kaslarda geçici olarak boyun eğriliği görülebilir.

 

 

Bebeklerde boyun eğriliği nedir, bebeklerinde boyun eğriliği olan anne babalar neler yapmalıdır, konusunu konuşuyoruz.

 

bebeklerde-boyun-egriligi-2– Anne baba bebeğinde boyun eğriliğini fark ettiği zaman öncelikle telaşlanmadan çocuk doktoruna götürmelidir.

– Bebekte görülen boyun eğriliği doğumdan hemen sonra fark edilirse bir takım egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması ile altıncı aya kadar tamamen düzelebilir.

– Bebekte görülen boyun eğriliği tedavi ve egzersizlere rağmen düzelmezse 1-4 yaş arasında bebeğe cerrahi müdahale gerektirir.

– Bebeğe boyun düzeltme ameliyatı yapılması gerekir.

 

  • Boyun eğriliği görülen bebekler, doktora götürülmekle birlikte anne baba tedaviye destek olmak amacıyla evde bir takım hareketler yapabilirler.
  • Öncelikle boyun eğriliği görülen bebekleri yatırma şekli çok önemlidir.
  •  Bebeğin yatağı boynunu döndürebilecek şekilde ayarlanmalıdır.
  • Bebek boynunu döndüremeyecek kadar küçükse eğri olan taraf ters gelecek şekilde yatırılmalıdır.
  •  Hep aynı yöne yatırmamaya dikkat edilmeli, arada sırada bebeğin yönü değiştirilmelidir.

 

                 Doktorun önerdiği egzersizler düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca bebeğin soğuk almamasına boynunun rüzgarda kalmamasına dikkat edilmelidir. Boyun eğriliklerinde ne kadar erken müdahale edilirse sonuçlar o kadar yüz güldürücü olur. 
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close