Anne & ÇocukCarouselSon Eklenenler

Bebeklerin Zeka gelişimi İçin Neler Yapmalıyız.

Bebeklerin beyinleri özellikle 0-3 yaş arasında hızlı bir gelişme kaydeder.Bu yaşlarda bebeklerin zeka gelişimi için dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu yaşlar arasında zeka gelişimine katkıda sağlamak için neler yapmalıyız.

 

Anne Sütü: Anne sütü bebeklerin zeka gelişimi için son derece önemli bir sermaye. Doğumdan sonraki ilk altı-sekiz aylarda çocukta anne sütü kan akımını ve sinaps sayısının artışını hızlandırıyor.

İletişim: İlk aylardan itibaren özellikle anne ve babanın bebekleriyle iletişim kurması bebeklerin zeka gelişimi için etkin rol oynamakta.

Örneğin bebekken çıkardığı “gııı, aa, ooo” gibi sessel yinelemelerine özellikle anne ve babanın yumuşak bir ses tonuyla cevap verilmelidir.

Kendini Tanıtmak: Bebeğe ilk üç aydan sonra ayna göstererek fark etmese bile hareketlerle karşısındakinin kendisi olduğunu algılaması sağlanabilir. Bunun dışında ce-eee ve fış fış kayıkçı gibi karşılıklı oyunlarda bebeğin karşısındakini tanımasına yardım ederek zeka gelişimine olumlu yönde etki eder.

Gebelik Sırasında Anne Adayının Beslenmesi ve Ruhsal Durumu: Özellikle beyin ve zeka gelişimini olumlu yönde destekleyen omega, folik asit ve çinko minerali içeren besinleri ve bir uzman tarafından gerek görüldüğü takdirde takviye olarak alması gerekir.

Anne adayının gebelik döneminde stresten ve mutsuzluk verici durumlardan kaçınması gerekir.

Çünkü bebeğin beş duyu organının ve beyninin gelişimi bu dönemde oluyor.

Anne adayının kahkaha atmasıyla salgıladığı mutluluk verici hormon bebeğe de geçerek bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Demir Mineralinin Kandaki Düzeyi: Tiroid bezinin çalışmasını da etkileyen demir minerali eksikliği bebeğin ileriki dönemlerinde davranış bozukluklarına ve zeka geriliğine neden olabiliyor.

Bu nedenle hamilelik döneminde anne adayının demir açısından zengin içerikleri olan besinlerle sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Televizyon Gibi Teknolojik Aletler: Zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyen televizyon gibi teknolojik aletlerle çocuk özelikle 0-3 yaş arasında tanıştırılmamalıdır.

Bunun yerine çocuğunuzun anlayabileceği dilde ve sadelikte kitaplar okuyun, masallar ve hikayeler anlatın, resimler gösterin, hayvanları, eşyaları bitkileri tanıtmaya çalışın ya da oyuncaklarıyla vakit geçirttirin.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close