BloklarSağlıklı Beslenme

Beslenme Bozuklukları

Beslenme vücudun ayakta sağlıklı şekilde durabilmesi için en önemli faktörlerdendir.

Beslenme Bozuklukları Beslenme bozuklukları nedir derseniz ise vücudun ihtiyaç duyduğu besin ve maddeler ile vücuda alınan besin ve maddeler arasındaki farktan kaynaklanan sorunlardır diyebiliriz. Gerek duyulan besinler fazla ya da eksik alındığında vücudumuz çeşitli sinyaller vermeye başlar, dengemiz bozulur ve vücut sistemimiz düzenli çalışmadığı için türlü rahatsızlıklar ortaya çıkar.

 

 

Beslenme Bozukluklarının Nedenleri

Büyüme ve gelişme için belirli kritik dönemler vardır. Gebelik döneminde annenin yetersiz beslenmesi, süt çocukluk dönemi ve ergenlik bu dönemlerden bazılarıdır. Kritik dönemlerde yeterli besin alınmalı, ihtiyaçtan fazla alınmamalıdır, gelişimin sağlıklı devam etmesi için bu şarttır.

Bu dönemde gerçekleşmeyen büyümeler ileriki dönemlerde telafi edilemez. Bazı hastalıklar ve tedavileri bazı beslenme bozukluklarına sebep olabilir. Bu hastalıklara; kronik böbrek hastalıkları, iştah azlığı, yutma zorluğu, kanser ve kemoterapi, HIV örnek verilebilir. Uzun süre alkol ve tütün ürünleri kullanımı da beslenme bozukluklarının nedenleri olarak gösterilebilir.

Beslenme Bozuklukları Hastalıkları                           

Beslenme bozuklukları hangi hastalıklara yol açar diye sorarsanız ise şunları örnek verebiliriz. Aşırı beslenme sonucu; karın bölgesinde yağlanma, glikoz direncinde dengesizlik, hipertansiyon, diyabet, kalp ve damar gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Bunlardan en tehlikelisi obezitedir. Vücutta aşırı düzeyde yağ birikmesine, hareketlerin kısıtlanmasına ve çeşitli hastalıklara yakalanmaya sebep olur. Tedavisi ise diyet-egzersiz ya da cerrahi yolla mümkündür.

Yetersiz beslenmeye ise anoreksia nevroza ve blumia örnek verilebilir. Bu hastalığa yakalanan kişiler ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar kendilerini hep şişman olarak görürler ve daha da zayıflamak isterler.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close