CarouselDiyet ÖnerileriPopüler YazılarYan Blok

Bulk Dönemi İçin Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Bulk dönemi denilen dönem spor yapan kişilerin kilo almaya odaklandıkları dönem olarak adlandırılır. Bu dönemde kilo alırken ya ve kas ayırdı yapılmaksızın kütlenin büyütülmesine odaklanılır.

Bulk döneminde uyulması gereken bazı beslenme kuralları vardır.

Kompleks Karbonhidratların Tercih Edilmesi

  • Kompleks karbonhidratların tercih edilmesindeki amaç ani kan şekeri yükselme ve alçalmalarını engellemektir. Tercih edilecek karbonhidratlar arasında yulaf ezmesi, esmer pirinç, bulgur pilavı ve kepekli bulgur pilavı tercih edilebilir.
  • Basit karbonhidratlar arasında ise bal, hamur işleri, çay şekeri, meyve suları ve meyvelerde bulunan şekerlerdir. Ancak bunlardan kısmen uzak durmak gerekiyor.
  • Bunlar sadece egzersiz sonrasında tüketilmesi gerekiyor. Çünkü vücudun enerjiye gereksinimi vardır.

Bulk Dönemi Protein Beslenmesi

  • Bulk döneminde dikkat edilmesi gereken bir başka beslenme düzeni ise protein beslenme türüdür. Bu dönemde protein anlamında kırmızı et, balık, yumurta, hindi, tavuk, kefir, süt, yoğurt, mercimek, kuru fasulye, nohut ve tofu tüketilebilir.
  • Bulk döneminde beslenmede yağ besin kaynaklarına da dikkat edilmelidir.
  • Bu dönemde yağ kaynakları olarak zeytin yağı ve kuru yemişler tercih edilebilir. Bu sağlıklı yağlar damarların tıkanmasını engellerler.
  • Sağlıklı yağlara fındık, ceviz, fıstık ve çiğ badem örnek olarak verilebilir.

 

Basit Yağ Yakıcı Diyet ile Yağlardan Kurtulmanın Yolları

Basit Yağ Yakıcı Diyet ile Yağlardan Kurtulmanın Yolları

Vücutta oluşan fazla yağlar sağlık ve görünüş açısından oldukça dikkat edilmesi gereken ve ileride sorun teşkil etmemesi için önlem alınması gereken bir sorundur. Yağ yakıcı bir kaç diyet programı ile bölgesel olarak yağ yakmak da mümkün. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek isteyenler ilk olarak yapması gereken şey spordur. Spor ile birlikte sağlıklı bir şekilde kilo …

0 comments

 

Öğün Sayısı 4-6 Olmalıdır

  • Bulk döneminde dikkat edilecek bir başka özellik ise öğün sayısıdır. Öğün sayısı en az 4 en fazla ise altı olmalıdır. Bu durum, bulk döneminde vücudun her iki saatte bir öğün ile beslenmesinin gerekli olduğunu gösteriyor.
  • Bu tür beslenme düzenleri diyetisyen ve uzmanlar tarafından herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin yapabileceği beslenme türleridir.
  • Bulk döneminde whey protein ve kreatinin monohidrat gibi besin takviyeleri diyetisyenlerin ve uzmanların kontrolünde beslenme programlarına eklenebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kademeli Beslenme Biçimi

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kademeli Beslenme Biçimi

Mide küçültme ameliyatlarından sonra beslenme alışkanlıklarınızı yeniden tasarlamanız gereklidir. Operasyonun ardından temiz bir diyete başlayarak çeşitli aşamalardan geçerek en sonunda yaşam stiliniz olacak sağlıklı beslenme tarzına alışmak zorundasınız. Ameliyat zaten yemek hissini kısıtladığı gibi iştahı da azaltacaktır ve uyum sürecinin ne kadar yenileceği konusunda odaklanma sağlanmıştır. Bu süreçte oluşabilecek riskleri en aza indirmek için iyileşme …

0 comments
Bulk Döneminde Diyetisyen ve Uzmanlarda Önerilen ve Önerilmeyen Besinler Nelerdir?

 

Bulk döneminde kompleks karbonhidratlar olan yulaf ezmesi, süt ve yoğurt, kuru yemişler, bulgur pilavı, somon balığı, ton balığı, yağsız peynir, kırmızı et, kefir, lor peyniri gibi besinler önerilmektedir.

Uzmanlar ve diyetisyenler tarafından önerilmeyen besinler ise basit karbonhidratlar olan bal, kola, bisküvi, çikolata, ambalajlı gıdalar, cips, hamburger, hamur işleri ve pizza gibi besinler kesinlikle önerilmemektedir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close