Cilt & BakımFaydalı BilgilerGüzellik Sırları

Çikolatanın Cilde Faydaları

Herkesin severek tükettiği besinlerin arasında gelen çikolata bilinenin aksine cilde oldukça faydalıdır. Öyle ki bir çok uzman çikolata hakkında araştırma yapmış ve gerçekten cilde olan faydalarına tanık olmuşlardır. Çikolatanın cilde faydaları hakkında yapılan son araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar ise şu şekildedir.

Çikolatanın ham maddesi konumunda olan kakao cilde olan faydalarıyla tanınan ve sahip olduğu tadıyla büyük bir kesimin tükettiği bir besindir. Çok uzun zamanlardan bu yana kakao cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Öyle ki barındırdığı zengin antioksidan kaynakları cilde dost bir özellik taşır. Aynı zamanda kakao çekirdeği ile yapılan kakao yağı da doğal ve eşsiz bir nemlendirici konumundadır.

 

Kakao oranı bakımından zengin olan çikolatalar cilt sağlığı için oldukça önemlidir. İçerisinde bulunan antioksidanları bazı uzmanlar yeşil çay ile karşılaştırmaktadır. Öyle etkili olduğu bilinmektedir ki şu bilgiye de yer vermek gerekir: Kakao yağı veya bol kakao içeren çikolatalar cildinizin parlak bir görünüme kavuşmasına ve pürüzsüz bir yapıda olmasına olanak sağlar.

Kakao yağı da oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle hamilelik döneminden sonra oluşan çatlakları geçirmek adına çok önemli işlevi bulunur. Egzama ve dermatit gibi sorunlarla başa çıkıcı bir özelliği bulunur. Bu konuda kesin olmamakla birlikte, içerisinde bulunan polifenollerin kanser ile savaştığı savı vardır.

Cilde bu kadar faydalı olan kakao ve çikolata bazı yan etkiler yapabilir. Bu etkiler şunlardır:

  • Düzensiz ve hızlı kilo alma
  • Dişlerin çürümesi
  • Çok fazla şeker ve yağ bulunan çikolataların kakao bakımından düşük olma özelliği ile birlikte gelen sivilceler ve yağlanmalar.
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close