2'li blokAnne & ÇocukDiğerleriFaydalı BilgilerSağlık RehberiSon Eklenenler

Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedenleri ve Çözüm Yolları

Davranış bozukluğu genel anlamıyla ortamda normalden farklı olarak tepki gösterme olarak bilinir. Bu genel olarak çocuklarda olsa da bazı büyüklerde de psikolojik rahatsızlıklardan dolayı görülebilir. Çocuklarda davranış bozukluğu ve nedenleri konusuna gelince bunun pek çok nedeni vardır.

 

 

davranis-bozuklugu

 

 

Bazı durumlarda bu davranış bozukluğu geçici olarak normal karşılansa da uzun süre devam etmesi ve yıkıcı etkiler olması çok uzun süre devam ediyorsa altında ciddi nedenler olabilir araştırılması gerekebilir.

Çocukların ve ebeveynlerin normal yaşamını alt üst eden davranış bozukluğu ve nedenleri şu şekilde sıralanabilir:


Çocuklarda Davranış Bozukluğu ve Nedenleri

 

  • Çocuğun aşırı baskıcı bir ailede yaşıyor olması: Aşırı baskı uygulayan ailelerde bu durum görülebilir. Çok baskıcı ve çocuğun normal çocukluk hallerine bile tahammül göstermeyen ailelerde davranış bozukluğu özellikleri görülür.
  • Bu ailelerde sevgi yerine devamlı baskıcı bir tutum geçerlidir Aile çocuğu istediği gibi yönetmeye çalışır. Bu tip ailelerde yetişen çocuklar ya gereğinden fazla saldırgan olup istediklerini şiddet yoluyla halletmeye çalışırlar ya da aşırı içe kapanık olup olaylar karşısında normalden fazla sessiz ve tepkisiz davranırlar. Her iki durumda yanlış bir tutumdur ve davranış bozukluğu belirtisi gösterir.
  • Ailenin yeterince ilgili olmaması: İlgisiz ailelerde de davranış bozukluğu sık görülebilir. Aşırı ilgisiz ailelerde çocuk kendi halindedir. İlgi ve sevgi görmek için değişik tutum ve davranış özellikleri sergileyebilirler.
  • Yeni bir kardeşin olması: Dünyaya yeni bir kardeşin eklenmesi de çocuklarda davranış bozukluğu oluşturabilir. Çocuk ailesini başka birinle paylaşmak istemez ve ilgiyi üzerine yoğunlaştırmak için dikkat çekici hareketlerde bulunur.
  • Yaşadığı kötü olaylar: Çocuk normalden fazla kötü olay yaşamışsa ölüm, cinsel saldırı yada bunun gibi yaşadığı bu olaylarda ruh dengesini bozar ve çocuklarda davranış bozukluğu oluşturabilir. Ciddi anlamda yıkım etkisi olan bu olaylarda acil olarak uzman yardımı alınmalı çocuk doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
  • Genetik hastalıklar: Bazı genetik özelliklerden dolayı da davranış bozukluğu olacak durumlar yaşanabilir. Ailede davranış bozukluğu olan birey varsa çocukta da görülebilir.

 

Neler Yapılabilir?

Çocukların ve ebeveynlerin ciddi anlamda dengesini bozan davranış bozukluklarında çocuk hırçın agresif, saldırgan olur. Hiç yapmadığı olağan dışı davranışlar sergiler. Dikkat çekmek için bebek gibi hareketler, tırnaklarını yeme, saçlarını yolma gibi tutumlar sergiler.

 

 

cocuklarda-davranis-bozuklugu
Aileler çocuklarda davranış bozukluğu durumlarına sebep olabilecek bun tip davranışlar gördülerse acil olarak çocukla ilgilenmeleri gerekir.

 

İlgi ve alaka bekleyen çocuklarla yakından ilgilenildiğinde sorun kendiliğinden ortadan kalksa daha ciddi davranış bozukluklarında tıbbi yardım gerekebilir.

 

Uzman desteği ile çocuğun davranış bozukluğunu çözebilirsiniz.

 

 

Genel anlamıyla geçebilecek olan davranış bozukluklarında çocuğun yaptığı davranışı yadırgamadan bir müddet oluruna bırakabilirsiniz ama bu çocukta ilgisiz görünüm sergilememeli. Çocukla yakından ilgilenip sevgi çerçevesinde konuşarak sorunları çözebilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close