Anne & ÇocukDiğerleriFaydalı BilgilerManşetSağlık RehberiSon Eklenenler

Çocuklarda Görülen Kemik Hastalıkları Nelerdir?

Çocuklarda Görülen Kemik Hastalıkları doğuştan olmakla birlikte çoğu zaman yanlış ya da yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkar. Bebeklerin dünyaya geldiği andan itibaren sağlıklı bir şekilde gelişimleri için bir takım vitamin ve minerallere ihtiyaçları vardır.

 

Gelişim döneminde vitamin ve mineral açısından eksik ya da yanlış beslenen çocuklarda birtakım kemik hastalıkları görülebilir. Çocuklarda en sık görülen kemik hastalıklarından biri raşitizmdir.

 

Raşitizm   Raşitizm, d vitamini eksikliğinden kaynaklanan daha çok bebeklerde görülen bir hastalıktır. Bebek doğumdan sonra anne sütü alsa bile anne sütünde d vitamini olmadığı için, mutlaka d vitamini açısından desteklenmelidir.
Bu nedenle bebeklere 1 yaşına kadar doktorunuzun önerileri doğrultusunda günde 3 damla d vitamini verilmelidir.

 

 

 

kemik hastalığı
D vitamini gelişim döneminde olan bebek ve çocukların sağlıklı kemik gelişimlerini desteklemek için bol miktarda fosfor ve kalsiyum içerir.

Bu nedenle d vitamini özelliklere bebeklere düzenli bir şekilde içirilmelidir.

 

 

 

d vitamini eksikliği

D vitaminini kaynaklarından biri de güneştir. Güneş ışınları, kemikler
için son derece önemli bir d vitamini kaynağıdır. D vitamini besinlerden de alınabilir. Özellikle deniz mahsulleri, balık yağları bol miktarda  d vitamini içerir.

 

 

      Çocuklarda görülen kemik hastalıkları nelerdir, çocuklarda görülen kemik hastalıklarına nasıl tanı konulur, çocuklarda görülen kemik hastalıkları nasıl tedavi edilir, konusunu konuşuyoruz.

 

Bir çocuğa raşitizm tanısı konulabilmesi için çocuğun birtakım testlerden geçirilmesi gerekir. Gerekli tahlil ve testler yaptırıldıktan sonra raşitizm tanısı konulur.

 

Raşitzmin bir takım belirtileri vardır. bebeklik döneminde dişlerin olması gereken süreden çok daha geç çıkması,  bebeğin el ve ayak bileklerinin vücuduna göre daha geniş olması, bebeğin göğsünde gözle görülebilir derecede küçük şişlikler ve çökmeler bu belirtilerden birkaçıdır.

 

Kemik hastalığı olan çocukların bacaklarında yürürken eğrilik oluşur. Raşitizm olan çocukların boyları yaşıtlarına oranla daha kısadır. Ayrıca gelişimleri daha yavaştır. Raşitizm tanısı konulan bebekler daha geç emekler, kasları tam olarak gelişmediği için daha geç yürürler. Gündelik hayatta hareketleri kısıtlıdır. Kaslar gelişmediği için kaba motor becerileri de zayıftır.

 

Çocuklar d vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeli, belli aralıklarla d vitamini testi yaptırılarak eksikliği kontrol edilmelidir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close