ManşetSağlıklı BesinlerSağlıklı Yaşam

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

İnsanlar sosyal varlıklardır. Sosyal varlıklar olmalarından dolayı sosyal hayatta yaşadıkları sorunlardan, bireysel olarak etkilenirler.

Ülkemizde yakın zamanda meydana gelen terör olayları ya da toplumsal sorunlar, bireyleri kişisel olarak da etkilemektedir. Bu durumun en yaygın görülen etkisi anksiyete ve bunun beraberinde depresyondur. Depresyon her yaştan insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık nedeniyle birey, toplumdan daha fazla soyutlanır ve kendini mutsuz hisseder.

Depresyon, birden bire girilen bir süreç değildir. Yavaş yavaş sosyal hayattan kopuş yaşayan birey, özel hayatında da bir çok konuda etkisizleşmeye, hissizleşmeye başlar. İlerleyen dönemde ise, kişisel bakıma dahi özen göstermemeye, ailesine karşı sorumluluklarını yerine getirmemeye, hatta intihara bile neden olabilir.

Bu nedenle depresyona girdiği tahmin edilen kişiler yalnız bırakılmamalı, her zaman destek olunmalı ve “boşver” kelimesi kesinlikle kullanılmamalıdır. Depresyonda olan kişilere depresyona iyi gelen bitki çayları verebilirsiniz.

Gereksiz nasihatlerde bulunmak, dinliyormuş gibi yapıp dinlememek, bu kişiler üzerinde daha fazla negatif etki yapacaktır.

 

depresyona iyi gelen bitki çayları

 

Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Depresyonun yarattığı buhrana karşı doğanın gücünden yararlanabilirsiniz. En güzel şifanın doğanın olduğu dünyamızda, kullanacağınız ilaçların içeriği bitkisel olduğundan, bitki çayları çok güzel etkilerde bulunur.

Depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız ya da sevdiğiniz bir insan bu durumdaysa, onu daha iyi hissettirmek için depresyona iyi gelen bitkiler tercih edebilirsiniz. Bu bitki çayları sayesinde daha iyi hissettiklerini göreceksiniz.

Lavanta Çayı

Uykuyu düzene sokan ve mis kokan lavanta bitkisinin çayı, kokusu ve buharının da etkisi ile kaygıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kurutulmuş lavanta almanız ve evinizde bulundurmanız da iyi etkiler altına girmenize yardımcı olacaktır. Kafeinli içecekler içmek yerine lavanta çayı gibi bitki çayları içmeniz, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 
bitki çayları

 

Sarı Kantaron

Ciddi derecede uyku getiren sarı kantaron çayı, tüm dünyada en etkili olan doğal anti depresanlardandır.

Bu bitki, ruh halini dengeler ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ancak doğum kontrol hapı, kalp ilaçları ve anti depresanlarla birlikte kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Papatya Çayı

Eğer alerjik bir durumunuz yoksa papatya çayını da depresyon tedavisi için kullanabilirsiniz. Asırlardır en popüler sakinleştiricilerden olan papatya çayı, bir çok kişiye fayda sağlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca bebekler ve yetişkinler için de gaz ve mide sorunlarını giderici etkileri olduğundan her eve lazım bir bitkidir.

Melisa Çayı

Melisa da iyi bir sakinleştiricidir ve özellikle iş hayatında konsantrasyonu arttırıcı etkileri nedeniyle sık sık tüketilmektedir.

Sindirim sorunları, stres ve kaygı bozukluklarında oldukça etkili bir reçete olan melisa çayı depresyon için kullanılmaktadır.

Meyan Kökü

Kadınlarda doğurganlığı arttırıcı etkisi olan meyan kökü, bir çok kişinin tercih ettiği bitki çaylarındandır. Stres hormonu olan hormonun etkisini nötralize eden bu çay da günde iki barda tüketilebilir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close