2'li blokÖne çıkanlarSağlıklı Yaşam

Detoks İle Arındırılmış Bir Hayata Var Mısınız?

Vücutta gerek hücrelerin metabolik faaliyetleri sonucu oluşan atıkları olan gerek de mikropların vücuda salgıladığı zehirlere toksin adı verilir. Bunlar; sigara, alkol, ilaç atıkları, hava kirliliği, radyoaktif maddeler olabilir. Vücudun toksinlerden arınması ve yenilenmesine de detoks denir.

Toksinler Vücuttan Detoks İle Nasıl Atılır?

Vücudu toksinlerden arındırma görevi karaciğerindir. İkinci organ ise böbrektir. Üçüncü sırada ise bağırsaklar yer alır. Bu organların yenilenmesi sağlanmalıdır. Karaciğeri iyi ve dengeli beslenme ile böbreği ise bol su içerek çalıştırmak gerekir. Deriden terleme yoluyla akciğerlerden de solunum yoluyla toksinler atılır. Bu arınma sağlanmazsa toksinler vücutta birikir ve çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. Bağışıklık sistemini zayıflatır.

Bol su içmek: vücuttaki hücrelerin daha fazla çalışmasını daha fazla maddeyi dışarı böbrekler ve ter aracılığıyla atmasını sağlar. Bu nedenle kanı süzen ve temizleyen bu alışkanlığı gün içinde artırarak uygulamak gerekir.

Katkı maddeli hazır gıdadan uzak durmak: Raf ürünleri ömürleri uzatılsın diye katkı maddesi katılan uzak durulması gereken ürünlerdir. Mümkün olduğunca doğal beslenmeli ve paket gıdadan uzak durulmalıdır. Örneğin; marketten almak yerine kendi yoğurdunuzu evde kendiniz yapabilirsiniz. Kolaylık sağlayan hazır paket yemekler ilk bakışta zamandan tasarruf ettirse de sağlığı tehdit etmektedir.

Spor yapmak: Spor her insanın hayatının bir parçası olmalıdır. Bol ter atarak toksinlerden arınmanın yanında kalp damar sağlığı gibi birçok hastalığın oluşmasına engel olur.

Sauna: Sıcak su ile gözenekler açılır ve bunun ardından masaj yapılırsa hem cildin hava alması sağlanır, hem de kan dolaşımı hızlanarak yenilenmeye yardımcı olunur.

 

 

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır.Malzemeler ve Öğünleri Nedir?

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Evet, diyetimizin adı, “detoks diyeti” ve biraz zorlu bir diyettir. Çünkü detoks diyeti için ana felsefe olarak bu diyetin farkının uzun süreli uygulanmayan bir diyet çeşiti olduğunu en başında belirtmemiz gerekiyor. Diyet çeşitleri arasında kaybolurken, pek çok diyet çeşitinin en az birkaç ay boyunca devam, sürekli ve günden güne aksatılmadan uygulanması gerektiği sıkça belirtilir. Hatta bu kural …

0 comments

 

 

GDO’lu sebze ve meyveden uzak durmak: Genetiği ile oynanmış ürünler göze alıcı gelir ve geç bozulur. Fakat birçok hasarı da vücutta bırakır.

Direnç veren, hücreleri yenileyen ve antioksidan, aynı zamanda karaciğeri çalıştıran besinlerle beslenme: Bunlar; limon, somon balığı, nar, kırmızı pancar, enginar, soğan, sarımsak, turp, maydanoz, teredir.

Detoks için; bol yoğurt, limon, nane, su, zerdeçal sofralardan eksik edilmemelidir.

Yemek pişirme yöntemi toksinlerden arınmaya yardımcı olur: Az pişirilmiş benmari usulü, haşlama tarzında, kızartmalardan uzak pişirilme yöntemi tercih edilmelidir. Yağ yanınca zararlı toksik maddeler açığa çıkarır.

Manyetik alanlardan uzak durmak: Cep telefonları, internet, kablosuz ağların bolca günlük hayata girmesiyle onlardan uzak durmak zor olsa da yaydıkları manyetik alan vücudu olumsuz etkilemektedir.

Düzenli uyumak: Sağlıklı vücudun vazgeçilmez unsurudur. Karanlıkta uyurken salgılanan melatonin hücre yenilenmesi ve tamirini destekler.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close