Diyet ÖnerileriSağlıklı Zayıflama

Diyet Yemekleri

Kilo sorunu olanlar insanlar, sağlıklı bir beslenme sistemi oturtarak kilo vermeden önce beslenme şekillerini değiştirirler.

Abur cuburlardan uzak bir beslenme stilinin benimsenmesi, bir çok kişi için çok zorlanmadan kilo vermeye tek başına bile yardımcı olur. Bu nedenle bir çok kişinin tercih edeceği, sağlıklı yiyeceklerden oluşan diyet yemekleri tercih edilebilir.

Sebze ağırlıklı olan ve proteinin eksik olmadığı, karbonhidratların da az da olsa dengeli bir şekilde tüketildiği sağlıklı beslenme sisteminde, şekerli gıdalar ve paketlenmiş ürünler olmamalıdır.

 

 Sebze yemekleri 200 gramı, pilav, makarna gibi yiyecekler ise 100 gramı geçmemek kaydıyla tüketilmelidir.  

 

Diyet Yemekleri

Diyet Yemek Tarifleri

Diyet yemek tarifleri arayan bir çok kişi, kalabalık bir aileye öğün hazırlıyormuş gibi çok fazla yemek pişirir. Bu da aynı yemeği ikinci gün de yemeyi gerektirir. Bu yüzden yemekler az yapılmalıdır ve tek öğün beslenme sisteminden uzak durulmalıdır.

 

 Et tüketiminde çeşitlilik esas olmalıdır. Balık, tavuk, kırmızı et ve yumurta tüketimi dengeli bir şekilde gün içinde kullanılmalıdır.  

 

Yemekler pişirilirken zeytinyağı kullanılmalı ve çok az miktarda yemeklere katılmalıdır. Yemeğin suyu da fazla olmamalı ve suyu tüketilmemelidir. Bir kepçe çorba, bir dilim ekmekle eş değer kaloridedir ve bu orana dikkat ederek ekmek tüketimi de engellenmelidir.

Sabah kahvaltılarında tükettiğiniz ekmek, gün içinde ihtiyacınız olan karbonhidratı dengeler. Bu nedenle öğle ve akşam yemeklerinde ekmek tüketmekten uzak durmanız önemlidir.

Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Gıdalar

Diyet yaparken kesinlikle tüketmemeniz gereken gıdaları, dolabınızdan temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu gıdalar size gereksiz kalori aldırır ve az bile tüketseniz, diyetiniz hiçbir işe yaramaz.

  • Şekerli yiyecekler
  • Kek, pasta, cips abur cubur
  • Paketlenmiş gıdalar
  • Dondurma, sütlü tatlılar
  • Kızartma türü yiyecekler kesinlikle uzak durulması gereken gıdalardır.

 

Örnek Diyet Menüsü Nasıl Olmalı?

Örnek bir diyet menüsünde olması gereken temel gıdaları, değiştirerek kullanabilirsiniz. Ancak aşağıdaki listeye uygun şekilde olmak kaydıyla, sevdiğiniz meyveleri ekleyip değişiklik yapabilirsiniz.

Sabah : 3 dilim ekmek, haşlanmış yumurta ya da omlet, zeytin, peynir, domates, bol maydonoz,

Ara öğün . bir bardak ayran ya da süt, bir adet meyve

Öğle : Izgara et, tavuk ya da balık, bol yeşillikli salata, bir kase yoğurt ya da bir bardak ayran

Ara öğün : Meyve ve yoğurt

Akşam : 1 su bardağı sebze yemeği, iki köfte, salata ve yoğurt.

Yatana kadar bol bol  su. Ayrıca ara öğünlerde tüketilen sınırsız yeşil çay, bitki çayları.

 

diyet

 

Diyet Ne Kadar Sürer?

Diyet menüsü sağlıklı beslenme reçetesidir. İstediğiniz kiloya gelseniz bile sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz.

Hedef kilonuza gelince sağlıksız beslenmeye devam ederseniz, yine kilo alırsınız. Diyet listesi her zaman baş ucunuzda bulunması gereken bir listedir. Bu nedenle hayatınızdan çıkardığınız sağlıksız yiyecekleri hayatınızın sonuna kadar aklınızdan çıkarmalısınız.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close