BloklarSağlıklı BeslenmeSağlıklı YaşamYan Blok

Diyetetik Nedir?

Yiyeceklerin besin değerlerini, kötü beslenmenin yol açtığı hastalıkları inceleyen ve yiyecek düzenini hastanın ihtiyaçlarına göre hazırlayan sağlık bilgisine diyetetik denir.

 

 Günlük tüketilen besinlerin kalori değerleri porsiyon ya da adet olarak hesaplanır. Bu şekilde kalori hesabı yapılarak tüketilen besinlerin miktarları ayarlanabilir.  

 

 

Kişinin kalori ihtiyacı bazal metabolizma, egzersizde harcanan enerji ve besinlerin sindiriminde kullanılan enerji olarak gereken enerji toplamından oluşmaktadır. Kalori ihtiyacının en büyük belirleyicisi bazal metabolizma hızıdır. Bazal metabolizma hızı, dinlenirken ya da uyurken yani aktivitede bulunulmadığında vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Günlük harcanan enerjinin %60 – 80’ini oluşturur.

 

Bazal metabolizma hızı, diyetle ne kadar zayıflayacağını belirleyen en önemli faktördür.

 

Diyetetik Nedir

 

Hastalıklarla Mücadelede Diyetetik

 

Hastalıklar ile özellikle de diyabet, kolesterol, hipertansiyon gibi metabolizmaya bağlı hastalıklarda diyetetik bilimi, yenilen besinlerin kalorileri üzerinden hesaplamalar yaparak, ilgili enzimin düzenlenmesi ve yeterli miktarda alımı, tabii dolayısı ile hastalığın seyrinde iyileşme sağlanması için son derece önemlidir.

 

Elbette ağırlık kontrolü sağlamak isteyen ya da obez olan kişilerin mutlaka başvurması gereken bir hesaplama sistemidir. Bu sistem, yiyeceklerin içinde bulunan ayrı ayrı besin gruplarının ne kadar kalori sağladığını hesaplanması ardından kilo almak ya da vermek isteyen kişilerin aldıkları besinlerin düzenlenmesini sağlar.

 

 

İnternet üzerinden diyetetik hesaplamalar yapan programlar bulunabileceği gibi, bir diyetisyen ile çalışmak özellikle bir hastalıkla mücadele ediliyorsa tavsiye edilir. Bir diyetisyen ile yapılan çalışma yaşanan hastalığın tedavi sürecini destekleyecek sağlıklı beslenme listesinin ortaya çıkmasını sağ-layacaktır.

Diyetetik

 

Beslenme ve Diyetetik

 

En doğru şekilde sağlıklı beslenme düzeni yakalamak isteyen kişilerin diyetisyen ile çalışmaları bes-lenme ve diyetetik uyumunun ne kadar başarılı sonuçlar ürettiği mutlaka izlenecektir.

 

Örneğin; pirinç pilavının glisemik indeksi 139, glisemik yükü ise 59’dur. Oysa aynı miktardaki bulgur pilavının glisemik indeksi 48 ve glisemik yükü 12’dir. Bu pirinç pilavının kan şekerini birden yükselttiği ve özellikle diyabetik bünyelerde sağlıklı olmadığını gösterir. Bu tür durumlarda hastaya bulgur pilavı tavsiye edilecektir.

 

Bir diyetetik uzmanı, kişinin beslenme alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak, zararlı hangi besinlerin yerine yararlı besinler ile değişim uygulayabileceğini anlatır. Böylece kişinin sağlıklı haline dönüşü, hastalığının ilerlemesinin engellenmesi ya da en basitinden sağlıklı kiloda kalması sağlana-bilir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close