BloklarDiğerleriFaydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Doğru Nefes Almak Gençleştirir mi ?

Temiz hava, doğru nefes alma, hayatı kaliteli ve verimli yaşamanın vazgeçilmez kurallarından biridir. Doğru nefes almak, vücudu gençleştirdiği gibi beyaz saçların azalmasına, ölü hücrelerin atılmasına ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

 
doğru nefes

Vücuda giren hava; solunum sistemi yolu ile bütün vücudu dolaşarak hücrelere oksijen ulaştırır. Hücreler oksijenle birlikte yenilenir ve canlanır. Doğru nefesle birlikte vücutta bir takım değişimler meydana gelir. Doğru nefes almayı öğrenen bir insan, kendini daha zinde ve canlı hisseder. Doğru nefesle birlikte saçlar canlı ve parlak bir görünüme kazanır.

 

Doğru nefes almak; beyaz saçların azalmasına yardımcı olarak saçların siyah ve canlı kalmasını sağlar.

 

Doğru nefes almak
Doğru nefes gençleştirir mi, nefes alırken nelere dikkat etmek gerekir, doğru nefes nasıl alınmalıdır, konusunu konuşuyoruz. Doğru nefes, burundan alınıp ağızdan verilir. Doğru nefes için, burnunuzdan derin bir nefes alın. Aldığınız havayı üç birim içinizde tuttuktan sonra bir birimde kademeli bir şekilde ağzınızdan dışarı verin.

 

 

 

Solunum yapmak ciğerlerin görevidir. Nefesinizi diyafram nefesine çevirdiğiniz zaman, vücutta bir takım değişikler meydana gelir. Diyafram nefesinde tüm hücrelere oksijen ulaştırıldığı için, stres duygusunu baskılar. Hücreler aktif olarak çalıştığı için, kabızlığa iyi gelir.

 

 

Doğru nefes almanın birçok faydası vardır. Bu faydalar aşağıda sıralanmıştır.

 

  • Doğru nefes almak, vücutta endorfin hormonun salgılanmasına yardımcı olur. Endorfinin salgılanması ile birlikte duygusal farkındalık ve mutluluk hissi artar.
  • Doğru nefes almanız kilo vermenize yardımcı olur. Doğru nefesle birlikte ideal kilonuza ulaşmanız kolaydır.
  • Doğru nefes almak vücudu gençleştirir. Cilt, doğru nefesle birlikte ölü hücreleri atarak canlanır ve yenilenir.
  • Doğru nefes almak, kanserle savaşmada en iyi yardımcılardan biridir. Hücreler oksijensiz kaldığı zaman, hastalanır ve kanser olur. Hücrelere oksijen ulaştırıldığı zaman kanserli hücreler kendilerini yeniler.
  • Sık nefes alıp veriyorsanız, nefes almakta zorlanıyorsanız ya da nefes alırken kalbinizde çarpıntı hissediyorsanız, doğru nefes alma tekniklerini öğrenerek nefesinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Doğru nefes almanın sakinleştirici etkisi vardır. Özellikle sınav öncesi, doğumda doğru nefes almak önemlidir. Ayrıca duyguları kontrol etmek amacıyla nefes almakta faydalı yöntemlerden biridir. Öfkelendiğiniz zaman, heyecanlandığınız zaman sakin ve derin bir nefes almak duygularınızı kontrol etmekte size yardımcı olacaktır.
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close