Diyet ÖnerileriManşetNasıl YapılırSağlık Rehberi

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Herkesin son yıllarda en çok konuştuğu diyet çeşitlerinden birisi olarak dukan diyeti nedir ne değildir? Nasıl uygulanır ve gerçekten zayıflatan bir diyet mi?

Merak edilen tüm sorularınız için özet geçtiğimiz bir yazı ve aynı zamanda diyeti nasıl, ne şekilde uygulamanız gerektiğine dair detayları ele aldığımız bir yazıdır.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyetinin ana felsefesinden bahsetmemiz gerekirse, bu diyet modeli özellikle de kişinin karbonhidratlı bileşenleri içeren besin türlerine düşman olmasıyla tanınıyor.

Gündelik hayatımızda yada çoğu zaman pek çok insanın beğendiği besin türlerinin önemli bir kısmının da karbonhidratlı besinlerden oluşması, çoğu zaman bu diyeti uygulamak isteyenleri zora sokmuştur.

Ancak eğer gerçekten kendinize güveniyorsanız, dukan diyeti için gerekli şartlara uyabilir, farkı kısa sürede kendinizde gözlemleyebilirsiniz.

Dukan DiyetiDukan diyetisizden yine pek çok diyetin istediği gibi “sabır” isteyebilir. Öte yandan uymanız gereken de bazı kurallar söz konusudur. Bu kuralların başında tahmin edebileceğiniz üzere karbonhidratlı besinler gelmektedir.

 

Bu besinlerin tüketiminin yasaklı olması sizi zor duruma sokabilir fakat bu besinler dışında pek çok besin türünü tüketebilir olmanızın vereceği özgürlük ise daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

 

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen sorulardan birisi olarak dukan diyeti nasıl yapılır sorusuna bir cevap verelim. Öncelikle kurallara uymakla başlayabilirsiniz.

Birinci kuralarımızı yazı boyunca ele aldık, ikinci bir kuralımız ise diyet süresince sizi strese sokacak yada şevkinizi kıracak herşeyden uzak kalmalısınız.

Bu aynı zamanda diyetinizi büyük bir kararlılıkla devam ettirebilmenizi de sağlayacağı için önemli bir detay olarak görülebilir.

Öğün ve malzemeleri belirtmeden önce bu diyetin kolestrol, diyabet gibi hastalıklara sahip olanlar için asla önerilmediğini belirtmeliyiz.

Ayrıca eğer kısa sürede zayıflamak istiyorum diyorsanız da bu diyet size uygun değil çünkü sonuçlarını görebilmeniz için en az 5 ay sürdürmeniz gerekmektedir.

Öğünler Ve Malzemeler Nelerdir?

Bu diyetimizde belirleyeceğimiz kesin öğün aralıkları yok fakat günde üç öğün her yetişkin bir birey için idealdir. Bu doğrultuda öğünlerinizde protein içeren besinleri yemekten asla çekinmeyin.

Bunlardan en önemlisi olarak et ve balık türlerini söyleyebiliriz.

Öte yandan ilk 10 günlük süre boyunca protein alımına önem vermelisiniz. Protein içeren besinleri özellikle tüketin. Bunlar süt ürünleri, et ve yumurta başta olmak üzeredir.

Bu saydıklarımızdan özellikle de süt ve süt ürünleri Dukan Diyeti uygulayan herkesin sabah kahvaltısında tüketmesi önerilen önemli besinlerdir.

Dukan diyetinin bir diğer önemli farkı ise belirli bir zamanının olmamasıdır. Sizler belirleyeceğiniz zaman aralıklarında, diyetiniz için ara verip karbonhidratlı besinleri tüketmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu o ana kadar düştüğünüz kiloyu kısa sürede almanıza neden olabilir.

Bu yüzden dikkatli yemeniz gerekiyor. Deyim yerindeyse, yiyeceğiniz her bir lokmayı hesap etmelisiniz.

 

İlginizi Çekecek Diğer Yazılar

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close