DiğerleriÖne çıkanlarSağlık Rehberi

Enerji İçecekleri Kilo aldırır mı, Kalp Krizine Yol Açar mı ?

Enerji İçecekleri adı altında karışımlar üretmekte olan bazı firmalar bu içecekler içerisinde vitamin, mineral ve yüksek oranda glikoz bulundururlar. Bunun yanında sinirleri uyarma amacıyla fazlaca kafein içerirler. Özellikle sporcuların kullandığı bu enerji içeceklerini yoğun tempoda çalışan insanlar da tercih etmektedirler.

Enerji İçecekleri Kilo Aldırır Mı?

 

Yüksek oranda glikoz barındırdıklarını yukarıda belirtmiştik. Bu yönüyle bakıldığında kilo aldırdıklarını söylemek yanlış olmaz. Rejim yapan ve diyet programı uygulayanların özellikle uzak durması gereken içeceklerdir. Sporcular açısından aynı durum geçerli değildir.

 • Gün içerisinde yedikleri besinler yoluyla aldıkları enerji spor yaparken harcadığı enerjiden az ise içilmesinde bir sorun yoktur.
 • Gerekenden fazla enerji alımı kilo almaya yol açar.
 • Enerji içeceği içecek kişilerin gün içerisindeki aktivitelerini gözden geçirerek bu içeceklerin miktarını ayarlamaları gerekir.

 

 

Sağlıklı Zayıflama İçin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Sağlıklı Zayıflama İçin Uyulması Gereken Kurallar

Günümüzde fazla kilolara sahip olan birçok bireyler tarafından uzmanlara yöneltilen sorulardan biri de neden sağlıklı zayıflayamıyoruz sorusudur. Şimdi dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuz hakkında uzmanlardan da derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere ve merak edenlere bilgiler sunalım. Öncelikle sağlıklı zayıflama için mutlak olarak yerine getirilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların yerine getirilmemesi sonucunda zayıflama durumunun …

0 comments

 

 

Bu İçecekler Zararlı Mıdır?

enerji içecekleri

 • Tüm yapay gıdalar için kurulan cümle enerji içecekleri için de kurulabilir. Tüm yapay besinler gibi enerji içecekleri de sağlığa zararlıdır.
 • İçerdikleri yüksek kafein sayesinde kalp ritmini bozmak
 • Glikoz içerikleri sayesinde kilo almak
 • İçerisine eklenen yapay maddeler sebebiyle karaciğer ve böbreğin fazla çalışacak olması
 • Gebelerin kullanması sonucu anne karnındaki bebeğin gelişim bozukluğuna uğraması
 • Ülserli kişilerin kullanması halinde mide yanmasına sebep olması
 • Bağımlılık yaratıyor olması gibi başlıca olumsuzluklar zararları arasında gösterilebilir.

 

Midedeki Yaygın Hastalık Reflü ve Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Midedeki Yaygın Hastalık Reflü ve Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflü, içerik olarak midenin kendi bünyesinde bulunan mide asidinin zaman içerisinde yemek borusuna hareketine, kaçışına denilmektedir. Kimi zaman kişiler de bu eyleme karşı ağızlarında hissedilebilen oranda acı tat almaktadırlar. Görülme oranı yemeklerden sonraki süreç olarak yaygındır. Reflü görülme oranı Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye oranında da oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar Türkiye’de %20’lik oranda reflü hastalığına …

0 comments

 

Alkole Karıştırılması Ne Derece Doğru?

 • Tek başına çok fazla olumsuz etkisi olmayan maddelerin alkolle karıştırılması durumunda bir takım olumsuz sonuçlara yol açtığı durumlar mevcuttur.
 • Enerji içeceklerinin alkolle karıştırılması durumunda ölüme yol açtığına dair bir düşünce gelişmiştir. Bu ispat edilmiş bir durum değildir. En azından şimdilik bu böyledir.
 • Fakat alkolün zaten hiçbir şekilde tüketilmemesi gerektiği gerçeği, tüm vücudu etkileyen enerji içeceği gibi ürünlerle asla karıştırılmaması gerektiği gerçeğini daha net önümüze koymaktadır.

 

sigara ve alkol

Sigara ve Alkolün Kısırlık Üzerindeki 5 Etkisi

Günümüzde genel sağlığı çok ciddi anlamda olumsuz etkileyen ve hatta çoğu zaman bireylerin hayatlarını kaybetmesine neden olan zehirli maddelerden biri  olan sigara ve alkol sayısız zararlarının bulunduğu uzmanlar tarafından çoğu zaman belirtilmektedir. Uzmanlar sigara ve alkolün aynı zamanda kısırlığa da neden olduğunu belirterek bu anlamda kullanıcıların bu her 2 ölümcül maddeden uzak durması gerektiğinin altını …

0 comments

 

Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Enerji İçecekleri Kilo aldırır mı, Kalp Krizine Yol Açar mı ?

 • Sağlıklı bir kişide kalp krizine yol açtığına dair bir vaka tespit edilmiş değildir.
 • Kalp sorunu olan kişiler efor sarf ederken Enerji İçecekleri içmeleri durumunda daha fazla enerji harcayacak yani daha fazla efor sarf edecekler demektir.
 • Bu aşamada kana hızlı karışan ve kafein oranı yüksek bu içecekler içilecek olursa ciddi kalp sorunu yaşanabilir ve hayati risk söz konusu olabilir.

 

Kalp Sağlığı İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Kalp Sağlığı İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Genel sağlığımızın korunmasında aktif rol alan en önemli organlarımızdan biri de hiç şüphesiz kalbimizdir. Elbette diğer organlarımızda çok önemlidir. Ancak vücudumuzun birçok işlevinin yerine getirilmesinde aktif bir role sahip olan organlarımızdan biri de kalbimizdir.Bu konu hakkında çok sayıda bilimsel araştırmalar da gerçekleştirilmiş ve sonucunda ise uykunun kalp sağlığı üzerinde ciddi bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. …

0 comments

 

Hamileler, kronik kalp sorunu olanlar, yüksek tansiyonu olanlar ve 60 yaş üstü kişiler bu içecekleri asla tüketmemelidirler.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close