Faydalı BilgilerSağlık Rehberi

Gebelikte Oruç Tutmanın Zararları

Kadınların ömür boyu akıldan çıkaramayacağı bir dönem olan gebelik, bir anne adayı için çok önemlidir. Gebelikte beslenmeye normal yaşamdan daha fazla dikkat edilmelidir.Bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için anne adayının karnındaki bebeği beslemesi çok önemlidir. Bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimi gebelik dönemi zamanında gerçekleşmektedir.

 

Annelerin gebelik dönemlerinde, bebeklerini problemsiz bir şekilde dünyaya getirebilmeleri ve hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri için anne adaylarının hamilelik dönemlerini ve emzirme dönemlerini, en önemlisi nasıl beslenecekleri hakkında, sağlıklarını nasıl koruyacakları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Gebelikte Oruç Tutmanın ZararlarıUzmanları Gebelik Ve Oruç Hakkındaki Fikirleri

Uzmanlar tarafından ramazan aylarında anne adaylarının oruç tutmaması gerektiği ifade edilmektedir.Gebelik dönemi Oruç tutmak, uzun süreli aç susuz kalma sebebiyle hamile bayanlar ve bebeklerinin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Aç ve susuz kalmak kan şekerindeki düşüşe bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı, sinir bozukluğu gibi sorunlara sebep olmaktadır. Saatlerce aç kalmak midede asit üretiminin artmasına sebep olduğu gibi mide rahatsızlıklarının oluşmasına da sebebiyet verir. Ayrıca gebelik döneminde gastrit gibi mide hastalıklarına da yol açabilir.
Hamilelik Döneminde Oruç Tutmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Anne adayı oruç tutmak için ısrar ediyorsa; düzensiz beslenme yüzünden kansızlık, , şişlik, ödem kayıpları ve bebeğini düşürme riskine de kendini hazırlıklı olmalıdır. Gebelik döneminde vitamin ve kalori ihtiyacı yeterli miktarda karşılanmadığı zaman anne adayı sağlık sorunları ile karşılaşacaktır.

Gebelikte Su Tüketimi
Hamilelik döneminde su tüketimi oldukça önemlidir. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi sebebiyle yeterli su ihtiyacını gider

emeyen anne adayının günü susuz geçecektir. Su tüketimi hamilelik sırasında bebeğin, anne karnındaki sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır.  Bu sebeple anne adayı bol su içmelidir. Suyun hamileler için yani bebek için bir diğer önemi ise amniyotik sıvıya bağlı olmasıdır.

Bebek anne karnında amniyotik sıvı içerisinde yaşamını devam ettirmektedir. Anne karnındaki amniyotik sıvı dengesi su tüketimi ile düzenlenmektedir.  Yeterli miktarda su alınmadığı durumda, amniyotik sıvıda dengesizlikler oluşacak ve bebeğin sağlığı büyük ölçüde tehlikeye girecektir.

Gebelik boyunca oruç tutmak isteyen anne adaylarının yapması gereken şey, kendi doktorlarına bu durumdan bahsetmeleridir. Doktorlarının önerilerini dikkate almaları gerekmektedir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close