CarouselPopüler YazılarSağlıklı Yaşam

Gece Öksürüğü Neden Olur, Gece Öksürüğü Tedavisi Nedir?

Gece öksürüğü insanın sağlıklı yaşam kalitesini azaltır. Hastayı rahatsız ettiği gibi odasında bulunan kişiler tarafından da rahatsız edici olacaktır. Gece öksürüğünün belirtilerini azaltmak dinlenmenizi ve hastalığınızı kısa bir sürede atlatmayı sağlayacaktır. Gece öksürüğünün nedenleri farklı şekilde görülebilir. Sigara içme, soğuk algınlığı ve grip akciğerinizi ve boğazınızı tahriş ettiği için gece öksürüğüne neden olacaktır, öksürüğün gece çoğalmasının sebeplerinden bir tanesi ise alerjik reaksiyona yol açabilecek tüyler, tozlar ve diğer maddelerdir. Aynı zamanda gece öksürüğünün beş yaygın belirtisi şunlardır;

  • Astım
  • Sinüzit
  • Reflü
  • Demir eksikliği
  • Bazı ilaçlar

Gece öksürüğünün tedavi yolları birçok şekilde gerçekleştirilebilir. Tedavi için birçok ilaç kullanılacağı gibi gece oluşan öksürüğün tedavilerinden bazılarını evde de hazırlayarak etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Gece Öksürüğü Tedavisi

Kendinize bitki çayı yaparak özellikle de zencefil içeren bitki çayları yaparak içebilirsiniz. Bunun yanı sıra ıhlamur çayı da iyi gelecektir. Boğazların yumuşamasını da sağlayacak ve nefes almanızı kolaylaştıracaktır. Bunun yanında yatmadan önce bol bol su içmenizin de faydası olacaktır. Bunun dışında farklı tedavi yolları da vardır.

Bal Eklenmiş Bitki Çayı

Uyumadan önce bitki çayı içme alışkanlığı edinmeniz önerilir. Akciğer Birliği’nden Dr.Norman Edelman:”Sıcak herhangi bir içecek solunum yollarındaki mukusu yok etmeye yardımcı olur” diyor. Herhangi bir bitki çayının içine bal ekleyin faydasını göreceksiniz.

Uykuda Daha Dik Olun

Gece öksürüğü söz konusu ise yerçekimi sizin en büyük düşmanınız olacaktır. Tüm gün boyunca tükettiğiniz bütün akıntı ve mukus, yattığınız zaman geri gelir, boğazlarınızı rahatsız etmeye başlar. Bu yerçekimine karşı koymak için başınızın arkasına birkaç yastık koyun. Ayrıca reflü hastaları yatay bir durumda iken midenizden akciğerinize asit geldiği için bu yöntemi uygulamaları tavsiye edilir.

Buhar İşe Yarayabilir, Astımı Olanlar Hariç

Kuru olan solunum yolları öksürükte artmaya sebep olur. Yatmadan önce duş alarak veya buhar oluşmuş bir banyoda biraz oturarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Dr. Edelman bir noktada sizleri uyarıyor: ”Eğer astımınız varsa, öksürük daha da kötüleştirir.”

Neme Dikkat Etmek

Odanızda oda nemlendiricileri varsa ve hava kuruysa öksürüğü tetikleyecektir. Fakat odadaki fazla nem öksürüğü tetikleyecektir de. Örneğin; ev tozu akarları ve küf mantarları rutubetli havalarda büyürler. Bu da buna çok güzel bir örnek olmuştur.

Yatağınızı Hazırlayın

Gece öksürüğünüzün artabileceğini düşünerek yatağınızın yanın ihtiyacınız olan her şeyi alın. Bunlar öksürük ilaçları, şurup, bir bardak su kısacası öksürüğe iyi gelebilecek her şey olabilir. Öksürmenizi ne kadar çabuk kesebilirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Sürekli öksürmeniz solunum yollarınızı tahriş edeceğinden gece öksürüğünüz de uzun süreli olacaktır. Aynı zamanda öksürüğünüz eğer yedi günden fazla devam ediyor ve sizi daha çok rahatsız etmeye başlıyorsa doktora gitmeniz gerekmektedir. Biraz zamanınızı alsa da öksürüğünüzün sebebi ortaya çıkacak ve geceleri artık rahat uyuyacaksınız.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close