Sağlık RehberiYan Blok

Genital bölgede yanma hissi

Kadınların sık rastlanan şikayetlerinden olan genital bölge’de yanma hissi, bir çok nedenden ötürü olabilir.

En sık karşılaşılan nedeni, mantar enfeksiyonudur. Her kadının hayatında birkaç kez başına gelebilen mantar enfeksiyonu, vajinada yanma ve kaşıntı ile belirti gösterebilir.

Bebeklik döneminden itibaren genital bölgelerin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Ayrıca iç çamaşırı tercihinde pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir. Vajina temizliği için uygulanan kimyasal ürünler de enfeksiyonlara neden olabildiğinden yanma hissi ile hastalık belirti verebilir.

Genital bölgenin yanmasıyla ortaya çıkan hastalıklar, tedavi edilmediği takdirde daha fazla enfeksiyona neden olmaktadır.

Vajina Yanması Neden Olabilir?

 

  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan,
  • Vajinadaki bakteriler ve mantar enfeksiyonundan,
  • Menopozdan,
  • Toplu kullanılan havuz gibi alanlardan geçen mikroplar,
  • Kimyasal ürünler vajinada yanma hissi sorununa neden olabilir.
  • Ayrıca kokulu tuvalet kağıtları, hijyenik pedler ve kimyasal temizlik maddeleri nedeniyle vajina tahriş olduğundan yanma hissedilebilir.

 

 

Genital Bölge

 

Vajinada Yanma Nasıl Geçer?

Vajinada yanma durumunun tedavi edilmesi için öncelikle doktor tarafından muayene edilerek teşhisin konulması gerekmektedir.

Teşhis sonrası gerekli olan ilaçların kullanılmasına başlanabilir. Vajinada yanma konusundaki tedavi genelde iltihap kurutucu, fitil ya da hap tedavisi ile gerçekleşir. Bir çok kişinin dönem dönem başına gelen bu durum, cinsel ilişki sonrası temizlenmemekten de olabilir.

Bu nedenle hijyenin sürekli olması, sabun gibi maddelerle temizlik yapılmaması büyük önem taşımaktadır.

 

Genital Bölgede Yanma Hissi

 

Genital Bölge Yanma Tedavisi

Genital bölgede yanma tedavisi oldukça kolaydır. Pamuklu iç çamaşırlarının giyilmesinin yanında, tek doz olarak verilen ilaçlar ve antibiyotiklerle semptomlar kısa sürede düzelir ve kaşıntı ve koku geçer.

Önemli olan akıntı, koku ve kaşıntıya eşlik eden yanma tedavisinde vakit kaybetmeden hekime başvurarak gerekli olan tüm işlemleri yaptırmaktır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close