Öne çıkanlarSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Gözde Bulanık Görme

Sadece tek gözde bulanık görme, o gözde oluşan görme kaybından kaynaklanmaktadır. Bu görme kayıplarının oluşmasında birden fazla faktör etkili olabilir.

 

Beyinde oluşan hasarlar sonucu oluşabilen göz bulanıklıkları, aynı zamanda ağlama ve akıntı gibi çok basit sebeplerden ötürü de oluşabilmektedir.

 

Genel olarak tek gözde veya iki gözde bulanık görme durumlarında ya da uzağı veya yakını görememe gibi problemlerde gözlük veya kontak lens tedavileri uygulanır ve bu tedaviler oldukça başarılı sonuçlar verir.

 

Bir Gözde Bulanık Görme Nedenleri Nelerdir?

Bu sorunun altında yatan bir veya birden fazla neden olabilir.

Hipermetropi veya Miyopi gibi çeşitli kırma problemleri, gözlerde bulanıklığa neden olan başlıca etkenlerdir.

Optik sinir iltihabı (Optik nevrit) diye adlandırılan tıbbi durum, ilk başlarda sadece bir gözün bulanık görmesine yol açmaktadır.

 

Gözde Bulanık Görme


Bir gözde bulanık görme
bir tümörün optik sinirler üstünde baskı yapmasıyla veya migren baş ağrısı gibi beyin ve merkezi sinir sistemlerinin çeşitli bozukluklara uğramasıyla da oluşabilmektedir.

Ayrıca ilerleyen yaşlarda daha çok kendini gösteren katarakt problemleri de yine tek gözde bulanıklığa neden olabilmektedir.

Bunların dışında diyabet benzeri sistemik koşullar, gözlerde bulanıklıklara neden olabilen katarakt ve retina problemlerini tetikleyebilmektedir.

Kullanılan bir takım ilaçlar ise her iki gözü birden etkileyebilir ve kısa sürede bulanıklıklara yol açabilir.

Bir Gözde Bulanık Görmenin Hayati Etkileri

Bazı farklı durumlarda, tek gözde oluşan bulanıklıklar acil müdahale gerektirebilir ve doğru tedavi edilmemesi durumunda hayatı tehlikeye atabilecek ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

 

  • Retina dekolmanı
  • Göz travması
  • Beyin tümörü
  • Glokom ( genellikle göz içinde yükselen basınç nedeniyle optik sinirlerin ciddi zararlar görmesiyle oluşan görme bozuklukları)
  • Optik sinir iltihabı (Optik nevrit)
  • Geçici iskemik atak (inme riskinin oluşması durumunda veya inme riskinin oluşması ile inmeye benzer semptomlar)

 

Potansiyel Komplikasyonları

Genellikle bir gözde görülen bulanıklıklar ciddi durumlardan kaynaklı bir problem değildir.

Fakat nadirde olsa bu problemin tedavi edilmemesi sistematik hastalıklara ve durumla bağlantılı görme kayıplarına ya da hayati tehlikesi olan problemlere dönüşebilmektedir.

Bu nedenle en ufak bulanıklıklarda bile hemen bir uzmana danışmak gerekir. Başvurduğunuz hekim size sorunun kaynağını söyleyecek ve kullanmanız için bir takım ilaçlar verecektir.

Ancak ilaçların doğru ve düzenli kullanılması gerekir.

Aksi takdirde Kanser yayılması, görme kaybı, beyin hasarı, bilinç kaybı, koma, körlük ve enfeksiyon yayılması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close