2'li blokPopüler YazılarSağlıklı Beslenme

Günlük Dengeli Beslenme Listesi

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için her birey kendine dengeli beslenme listesi oluşturmalı ve bu listenin dışına çıkmadan beslenme düzenini oluşturmalıdır. Dengeli beslenme hiçbir zaman için diyet olarak algılanmamalı, amacının zayıflamak değil sağlıklı kalmak olduğu bilinmelidir. Adeta bir makinaya benzeyen insan vücudu ihtiyaçları karşılandığı yani yeterli besin, vitamin, mineral aldığı zaman düzgün bir şekilde sorunsuz çalışmaktadır.

 

 • Ancak günümüzün problemlerinden olan fast food gibi hazır gıdalar vücudun sağlıklı gelişimini engellemekte ve hastalıklara açık hale getirmektedir.
 • Vücudunuzu yeterince beslemek ve spor sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Aynı zamanda spor da vücudun savunma mekanizmasının gelişmesi için oldukça gereklidir.

 

Dengeli Beslenme Nedir?

 • Dengeli beslenme denilince aklınıza vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralin alınması, yeterli düzeyde bir beslenme ve hazır gıdalardan kaçınma gelmelidir.
 • Yeterli beslenen insanlar sağlıklı bir bedene, güçlü ve normal gelişimde olan kaslara, çalışma isteğine, hastalıklara karşı dirençli bir yapıya ve normal bir zihin gelişimine sahip olur.
 • Dengesiz ve yetersiz beslenen insanlar ise hareketsiz bir vücut yapısına, sağlıksız bir cilde kilolu bir gövdeye ve normalden daha az gelişmiş bir zihinle sahip olur.

 

beslenme programları

Beslenme Programı: Neyi Nasıl Yemeliyiz?

Neyi, nasıl ve ne kadar yiyebileceğimizin tanımlandığı beslenme programı mutlaka ve kesinlikle uzman bir hekim tarafından hazırlanmalıdır. Bu konu ile ilgili olan tıp uzmanları diyetisyen olarak adlandırılırlar. Bu isimden sadece zayıflamak için gidilen bir hekim olduğu sonucu asla çıkmamalıdır.   Diyetisyen hekim, bir kişinin yaşı, boyu, kilosu, genel sağlık durumu gibi faktörleri inceleyerek bir beslenme …

0 comments

Uzmanlar tarafından önerilen beslenme listesi şu şekildedir:

 • Sabah kahvaltılarında özellikle proteinden zengin ve az miktarda karbonhidrat içeren besinler tüketilmelidir. Yumurta, peynir ve süt kahvaltılar için yeterli düzeyde protein içermektedir.
 • Karbonhidrat açısından ise beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih etmek daha isabetli olacaktır. Özellikle salatalık su açısından zengin olduğu için günlük su ihtiyacının karşılanmasına destek olur.
 • Domates ise içerdiği C vitamini açısından oldukça faydalıdır. Kahvaltılarda tüketilen doğal bal ise gün içerisindeki şeker alma isteğini azaltacaktır.

Öğle yemeklerinde proteinden zengin kırmızı et balık ve tavuk ve A, B, K ve C vitaminlerinden zengin salatalar tüketmek ve mümkün olduğu kadar karbonhidratlardan uzak durmak isabetli olacaktır.

 

 • Akşam yemeklerini ise mümkün olduğunca erken saatlerde yemek ve hafif bir şekilde geçirmek sağlığımız açısından oldukça faydalıdır.
 • Akşam yemeklerinde tüketilecek olan sebze yemekleri ve yanında tüketilen yoğurt, cacık, ayran gibi süt ürünleri hem midemizin hem de vücudumuzun, akşam saatlerinde yavaşlayan metabolizmamızın düzgün çalışmasını sağlar.
 • Vücudumuzu diğer güne zinde bir şekilde başlatmamıza yardımcı olur.

 

sağlıklı ve dengeli beslenme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme  düzenine geçiş yapmak isteyen kişiler öncelikle bazal metabolizma hızını öğrenmeli, beslenme durumunu saptamalı ve genel bir sağlık taraması ile son sağlık durumunda her şeyin yolunda olup olmadığına bakarak listesini hazırlamaya başlamalıdır.   Aslında bir hekim kontrolünde bu işlemlerin tamamı yapılmaktadır. Ancak hekim kontrolüne ihtiyaç bulunmayan durumlarda kişiler, kendileri de doğru bir …

0 comments
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close