CarouselFaydalı BilgilerSağlıklı Yaşam

Hangi Durumlar Jinekomastiye Yol Açıyor?

Özellikle ergenlik dönemi içerisinde bulunan erkek bireylerde görülebilen durumlardan biri olan jinekomasti, bireyin meme bölgesindeki aşırı büyümenin tıp bilimindeki ismi olarak bilinmektedir. 

Hangi Durumlar Jinekomastiye Yol Açıyor? Eşey Hormonlarındaki Dengesizlikler

Erkek bireyin meme bölgesindeki büyüme, normal bir durum olmamakta ve bu durum genellikle ergenlik çağındaki erkek bireyin eşey hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanmaktadır.

Bayanlarda testosteron hormonu düzeyinin normalden fazla olması durumunda ortaya çıkabilecek olan aşırı tüylenme ve ses kalınlaşması durumu, erkek bireylerde doğal olarak bulunan kadınlık hormonlarının yükselmesi sonucunda meme büyümesi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bu rahatsızlığın vakaların birçoğunda ergenlik döneminin sona ermesiyle ortadan kalktığı bilinmekte ancak bu durum özellikle bu dönem içerisinde çok hassas bir psikoloji içerisinde bulunan bireyin sosyal yaşantısını fazlasıyla olumsuz etkilemektedir.

 

Jinekomasti

Genetik Faktörler ve Düzensiz Beslenme

Jinekomastinin, hormonal nedenlerin yanı sıra, genetik ya da kilo probleminden kaynaklanan nedenleri de bulunmaktadır.  Bu problem genetik olduğu durumlarda ilaç tedavisi ile çözülemeyeceğinden dolayı, jinekomasti ameliyatı ile çözüme kavuşturulmaktadır.

Hızlı bir şekilde kilo alıp verme, yetersiz spor ve aşırı yağlı besin tüketimi sonucunda da ortaya çıkabilen jinekomasti genellikle, meme bölgesi etrafındaki dokuların yağlanması ve gevşemesinden kaynaklanmaktadır.

 

Aşırı Tavuk Tüketimi ve Jinekomasti

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre aşırı tavuk tüketiminin erkeklerde meme büyümesi durumunu ortaya çıkarma konusunda dikkate alınması gereken bir faktör olarak görülmüştür.

Tavuk yetiştiriciliğinde hormon ve çeşitli antibiyotiklerin kullanımı sebebiyle, erkek bireylerin aşırı tavuk tüketmeleri durumunda hormonal dengesizlikler yaşadıkları tıp tarafından ispatlanmıştır.

Aynı zamanda hazır gıdaların tümü için aynı durumunun söz konusu olduğu belirtilmiştir. Köy yumurtası tüketiminin sağlıklı olduğu da uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Bu probleme sahip olan bireyler, problemleri için bir adım atmaya karar verdiklerinde ilk yapmaları gereken problemin kaynağını belirlemek adına uzman bir doktora muayene olmaktır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close