BloklarSağlık RehberiSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Havlıcanın Faydaları Nelerdir?

Havlıcan; zencefil ailesinden olup özellikle Asya ve Hindistan tarafında yetiştirilir ve havlıcanın faydaları çok olmakla birlikte  görünüş olarak zencefile çok benzer.

 

havlıcan
Ancak aralarında tat farkı vardır. Havlıcan zencefile oranla daha acı bir tada sahiptir.Havlıcanın kullanılan kısmı toprak altında kalan gövdesidir. Havlıcan Türk mutfaklarında fazla kullanılan bir baharat değildir. Bu nedenle ülkemizde tüketilen baharatlar listesinde değildir.

 

 

 

Havlıcan yaş olarak kullanıldığı gibi zencefil gibi toz haline getirilip de kullanılabilir.

  • Havlıcanı toz haline getirmek için öncelikle yaş olan bitkiyi ince bir şekilde doğrayın
  • Sonra güneş görmeyen havadar bir yerde kurutun
  • İyice kurumadan toz haline getirmeyin

 

 Havlıcan nemli bir şekilde pakete girerse bakteri üretebilir. Bu durum sağlık açısından son derece tehlikelidir.  

 

 

 Havlıcanın raf ömrü bir yıldır. Raf ömrünü tamamlayan bitkiler ya da baharatlar içeriğindeki faydalı vitamin ve mineralleri yok eder. Bu nedenle kullanmak doğru değildir.  

 

 

 

Havlıcan neye iyi gelir, havlıcan nerede kullanılır, hangi hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılır, konusunu konuşuyoruz.

 

Havlıcanın faydaları aşağıdaki listede sıralanmıştır.

  • Havlıcan iştah açıcı baharatlardan biridir. Bu nedenle iştahı açmak için yemeklerde eser miktarda havlıcan kullanılabilir. Ancak acımsı bir tadı olduğu için karabiber ya da pul biberle birlikte kullanılmaması önerilmektedir.
  • Soğuk havalarda çay olarak tüketildiği zaman göğsü yumuşatır. Havlıcanı çay olarak tüketmek isterseniz bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı havlıcan koyun. Üstü kapalı bir şekilde 10 dakika beklettikten sonra bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.
  • Havlıcanın faydaları arasında Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman vücuda direnç kazandırmasıdır.. Vücudu güçlendirir.
  • Bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Gaz sancısı çekenler için bir bardak havlıcan çayı ideal bir içecektir.
  • Grip ve nezlenin koruyucu tedavisinde kullanılır. Kış aylarında haftada bir iki defa havlıcan çayı içmek grip ve nezleden korunmanıza yardımcı olur.
  • Havlıcan mide yanması, mide ekşimesi, mide bulantısı gibi mide şikayetlerinde çay olarak tüketildiği zaman son derece faydalıdır.

 

 Havlıcanın bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.  

 

Hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanmak isterseniz mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuzun önermediği bitkileri kullanmayın. Sağlığınızı riske atmayın.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close