BloklarÖne çıkanlarPopüler Yazılar

İştah Kapatan Bitkiler Nelerdir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Aşırı kilolu ve obezite hastalarının sayısı günümüzde gittikçe artmaktadır. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri de aşırı iştahlı olmaktır. Aşırı iştahlı olan bir kişi normal bir insana göre çok daha fazla besin tükettiği için kilo problemiyle karşı karşıya kalmaktadır.Aşırı iştahlı biri için iştahı kapatmaya yarayan bitkiler kullanabilirsiniz.

Yeme konusunda kendine hakim olamayan aşırı iştahlı insanların bu durumun önüne geçebilmeleri için peki ne yapmaları gerekir?

Uzun süre tok kalmanızı sağlayacak yiyecekler tüketerek midenizin tok kalmasına ve dolayısıyla size sürekli bir şeyler yemeniz gerektiğini hatırlatan açlık dürtüsünün azalmasına sebep olabilir ve bu şekilde aşırı iştahlı olma durumunun önüne geçilebilirsiniz.

 

İştahı Kapatmaya Yardımcı Bitkiler

 

Yeşil Çay

Yemeklerden önce içeceğiniz bir bardak yeşil çay kendinizi tok hissetmenize sebep olacak ve öğünlerinizde daha az yemenizi sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar yeşil çayın, iştahın ve vücuttaki yağ oranının azalmasına sebep olduğu yönündedir.

 

Tarçın

Tarçın lif oranı yüksek bir bitkidir ve uzun süre tok kalmayı sağlar. Ayrıca tarçın kandaki şeker oranının dengelenmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla günde yarım çay kaşığı tarçın tüketerek tatlı krizlerinizin önüne geçebilirsiniz.

 

Yulaf Ezmesi

Yulaf, tokluk hissini yüksek tutan bir bitkidir. Dolayısıyla gün içindeki açlık sinyallerinizin önüne geçecek ve sizin aşırı yeme isteğinizi azaltacaktır. Ara öğünlerde içerisine süt ya da kuru meyveler ekleyerek besin değerini daha da artırabilirsiniz.

 

Badem

Badem, lif oranı oldukça yüksek olan bitkilerden biridir. İştah kapatma özelliğinin yanında, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlama özelliği de vardır. Böylelikle ara öğünlerinizde tüketeceğiniz bu lezzetli atıştırmalık iştahınızı kapatacağı için hem öğünlerinizde daha az yemenizi sağlayacak hem de metabolizmanızın hızlı çalışmasına etki edecek; dolayısıyla zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

 

Çilek

Çilek kalorisi oldukça düşük ve beslenme değeri yüksek bir bitkidir. Kalorisinin düşük olmasından dolayı zayıflamak isteyenler ve diyabet hastaları için oldukça sağlıklı bir tercihtir. Kabızlığı önlemeye ve aşırı tatlı isteğinin azalmasına yardımcıdır. C vitamini içermesinden dolayı hücrelerin yenilenmesine ve yağ yakılmasına yardımcı bir bitkidir.

 

Muz

Ara öğünlerde tüketilecek bir adet muz,  tokluk hissine ve lif oranının yüksek olması dolayısıyla da bağırsaklarınızın hareketlenmesine ve kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur.

 

Keten tohumu

Yemeklerden yarım saat önce, vitamin ve protein açısından zengin olan keten tohumunu, yoğurda bir kaşık ekleyerek tüketildiğinde açlık hissinin bastırılmasına neden olur.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close