CarouselDiğerleriFaydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı Besinler

Kaparinin Faydaları

Kapari Nedir; ülkemizde Karadeniz ve Güneydoğu bölgesinde kendiliğinden yetişen çalımsı yapıda dik veya yatık olarak büyüyen dikenleri olan bir bitki türüdür. Kapari, kalkerli ve kirli toprakları seven bir bitkidir. Kaparinin en büyük özelliklerinden biri de kökünün yayılmacı özelliği göstermesidir. Kaparinin kökü toprağın altına doğru yayılır. Bu nedenle tam bir erezyon kontrol bitkisidir.Kaparinin faydaları saymakla bitmez desek yeridir.

 

Kapari ülkemizde halk arasında gebere otu olarak bilinmektedir.

 

 

Kaparinin faydalarıKapari bitkisinin tomurcukları mayıs ayının ortalarına doğru toplanır. Kaparinin tomurcuklarındaki vitamin ve minerallerinin kaybolmaması için, tuz kullanılır. Kapari bitkisinin tomurcukları depolanırken kavanoza bir sıra tuz bir sıra kapari konularak saklanır. Bu şekilde depolandığı takdirde kaparide vitamin ve mineral kaybı olmaz.

Kapari vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir bitkidir. İçeriğinde protein, fosfor, demir, selüloz, ve lipid vardır. Kullanım alanı son derece geniştir. Kozmetik, gıda, boya ve ilaç sanayisinde ham madde olarak kullanılır. Kapari bitkisi turşu, salata olarak tüketildiği gibi et yemeklerinin yanında garnitür olarak ta kullanılabilir.

 

Kaparinin faydaları nelerdir, kapari neye iyi gelir, kapari hangi hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılır, konusunu konuşuyoruz.

Kaparinin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Biz burada ancak bir kısmını yazmakla yetiniyoruz. Kaparinin faydaları aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 

  • Kapari cinsel gücü artırdığı gibi cildi gençleştirir.
  • Kapari, kılcal damar kanamalarını engeller.
  • Anne sütünün artırdığı gibi anne sütünün kalitesini de artırdığı gözlemlenmiştir.
  • Kaparinin bir özelliği de köklerinden panzehir yapılmasıdır.
  • Kapari çay olarak içildiği zaman balgam söktürür.
  • Bağırsaklardaki canlı parazitlerin düşürülmesini sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarda düzenleyici olarak iş görür.
  • Kapari; romatizmal ağrıların tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Kan pıhtılaşması, kan dolaşımı bozukluklarında kapari destekleyici olarak kullanılabilir.
  • Kapari düzenli bir şekilde tüketildiği zaman vücuttaki tümörleri yok eder. Bu nedenle kanser hastalarına önerilen  bitkilerin başında kapari gelmektedir.
  • Kapari çay olarak tüketildiği zaman adet ağrılarını iyileştirme özelliği vardır. Ayrıca adet düzensizliği olanların kapari tüketmelerinde çok büyük faydalar vardır.

 

 

Kaparinin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Ancak çok önemli hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bu bitki mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close