BloklarPopüler YazılarSağlık Rehberi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir ve Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Günümüzde özellikle son dönemlerin en çok rastlanan hastalıklardan bir tanesi olan kıl dönmesi kuyruk sokumu ve nadiren göbek bölgesinde çıkmaya çalışan kılın cildin üst tabakasına çıkamayarak derinin altında uzayarak toplanmasıyla oluşan hastalıktır. Yani kısacası çıkmaya çalışan kılın tekrar geri gitmesi ile oluşan bir durum.

 

kıl dönmesi

 

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Kıl dönmesinin ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunuyor. Genellikle ameliyatsız olmadığı söylenir ancak bu tamamiyle yanlış bilgidir. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki tedavi yöntemi bulunuyor.
  • Ameliyatlı ve Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?
  • Ameliyatsız tedavi yönteminde hastanın 1.evre ve 2.evresine bakılmaktadır. Bu yöntem ile kıl dönmesi tedavisi ameliyatsız olarak yapılabilir. Bu yöntem hastalığın ilerlememiş olmasından kaynaklanır. Ancak, evrenin ilerlemesinde ameliyatlı tedavi edilmektedir.
  • Kıl dönmesi hastalığının ameliyatlı yapılması hastaya birçok avantaj sunduğu kadar dezavantajda sunabilir. Bu konuda size en iyi bilgiyi doktorunuz verecektir. Ameliyatsız yapılması son dönemlerde artmış olmakla beraber, ameliyatlı kıl dönmesi tedavisi de yapılmaktadır.
  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Orçun Oral Şentürkkıl dönmesi hastalığının en çok neden oluştuğunu yapmış olduğu şu açıklama ile tespit etti. Şentürk, kıl dönmesi daha çok oturarak çalışanların bu hastalığı geçirmesine sebebiyet verdiğini aynı zamanda kılın yoğun olduğu bölgelerde de sıklıkla karşılaşılabildiğini söylüyor.

 

Kıl Dönmesinin Erkeklerde Nüksetme Olasılığı Bayanlara Göre 3 Kat Daha Fazla

 

Op. Dr.Orçun Oral Şentürk, erkeklerin bu hastalığa yakalanma oranının bayanlara göre 3 kat daha fazla olduğunu açıklıyor.

Şentürk “Kıl dönmesi, vücutta kuyruk sokumu ve nadiren göbek bölgesinde görülmektedir. Kuyruk sokumu ve göbek bölgesi dışında oluşan vakalar halk arasında batık veya kıl batması olarak bilinen hastalıktır” diyor.

 

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

 

Op. Dr.Orçun Oral Şentürk, kıl dönmesinin belirtileri olarak ağrı, kaşıntı ve akıntılar olduğunu ve bu belirtilerde hemen en yakın tedavi merkezine gidilmesini önemle vurguluyor.

Kıl Dönmesi Tedavisinden Sonra Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Op. Dr. Orçun Oral Şentürk, kıl dönmesi tedavisinden sonra hastanın nelere dikkat etmesi gerektiğini kısa videosunda anlattı.

  • Sonuç olarak, dikkat etmeniz gereken noktalar yukarıda anlatılmıştır.
  •  Kıl dönmesi rahatsızlığının belirtilerinde eğer kuyruk sokumunda ağrı, bu bölgeden iç çamaşırı kirletecek akıntı olması halinde mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var.
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close