BloklarCilt & BakımPopüler Yazılar

Kış Aylarında Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Sağlıklı bir cilt her zaman bakım ister. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte güneş ışınlarının cilde etkilerinden korunmak, güneş lekelerini önlemek için çeşitli bakımlar uygulanmaktadır. Kış aylarının gelmesi ile birlikte kişiler ciltleri konusunda da büyük bir hata yapabilmekte ve cilt bakımını ihmal edebilmektedir. Havanın kış aylarında artarak soğuması nedeni ile cilt kuruluğu da görülebilmektedir. Özellikle kış aylarında soğuktan korunmak için kullanılan klima ya da kalorifer gibi ısıtıcılar da cildin nem ihtiyacının karşılanamamasına sebep olmaktadır.

Soğuk kış aylarında kişiler daha az sıvı tükettiğinden dolayı da cilt nemsiz kalmakta ve cilt yüzeyinde kurumalar ve soyulmalar görülmektedir. Özellikle dudakların çevrelerinde ve alın bölgesinde bu kurulukların görülmesi çok daha fazladır.

 

Deterjanların Elle Teması Engellenmeli

Cilt bakımı için önerilen yöntemlerden biri de kullandığınız deterjanların elle temas etmesinin engellenmesidir. Kış aylarında çok sıcak su ile yıkanmak da cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Cilt için ılık su kullanmak kuruluğu önleyecek ve cildin nemli tutulmasını sağlayacaktır. Vücudun ihtiyacı olan Ph dengesinin korunması da önemlidir. Bu nedenle kullanılan suyun Ph değerinin de yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Kış aylarında kullandığınız nemlendiricilerin çok daha etkili olması için eldiven kullanmanız da cildinizin korunmasına yardımcı olacaktır. Kış aylarında günlük cilt bakımı yaptığınızda çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmak yerine ılık seviyede su kullanarak cilt temizliği yapmaya özen göstermelisiniz.

 

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Soğuk kış günlerinde artış gösteren cilt kuruluğu cilde bakım uygulanmadığında artarak devam edecektir. Kimi zaman cilt kuruluğu derinini tahriş olmasına da neden olabilmektedir. Cildinizi her zaman nemli tutmanız cilt bakımının en önemli kurallarından birini oluşturur. Cilt bakımını düzenli yapan kişiler çok daha canlı ve pürüzsüz cilde sahip olurken cildine gereken özeni göstermeyen kişilerde cilt yağlanmaları ya da cilt kuruluğu gibi sorunlar meydana gelebilmekte cansız, soluk bir cilt ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Hangi Yağlar Kullanılmalı?

Cilt kuruluğu önlemi için derinin sürekli nem almasına yardımcı olacak yağların kullanılması faydalı olacaktır. Cilt kuruluğuna iyi gelen yağlar arasında özellikle vazelin önerilmektedir. Vazelinin kullanımı genelde zor olduğundan dolayı özellikle geceleri kullanılması önerilmektedir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close