Öne çıkanlarSağlık RehberiSon EklenenlerYan Blok

Kış Hastalıklarından Koruyan Basit Öneriler

Özellikle hastalık sezonunun da açıldığı kış aylarında, soğuk algınlığı gibi durumlar oldukça fazla karşımıza çıkar. Büyük küçük herkesi etkileyen bu tür kış hastalıklarından koruyan basit öneriler ile kış gelmeden önleminizi alabilirsiniz.

Biz insanlar yaz gelince kışı, kış gelince yazı arar dururuz. Bu nedenle bir çok defa kış mevsimi gelmeden bir çok hazırlık yaparak, bu mevsimi en iyi şekilde geçirmeye çalışırız.

 

Hasta olmadan önce bu önerileri dinleyip uygulamanız, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bu nedenle yazımızı dikkate alıp, gerekli olan işlemleri yaparsanız, kış aylarını hastalıkla değil keyifle geçireceksiniz.

Sağlıklı Beslenme

Abur cuburları hayatınızdan çıkarırsanız iyi edersiniz. Çünkü sağlıksız beslendiğiniz her an, bağışıklık sisteminiz de zayıflar.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması tüm hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenle protein, karbonhidrat ve süt ürünlerini eşit oranlarda tüketmeniz gerekir. Mevcut kilonuzu korumak ya da fazla kilolarınızdan kurtulmak için de sağlıklı beslenmek sizi dengeli bir hale getirecektir.

kış hastalıklarından koruyan basit öneriler

Kalabalık Ortamlarda Kendinizi Koruyun

Toplu taşıma, klimalı alanlar ve çok kalabalık kapalı alanlarda maske takarak dolaşabilirsiniz. Özellikle aşırı sıcak ortamlar kış aylarında dahi sorun çıkarmaktadır.

Bu nedenle ihtiyacınız olan temiz havayı yaz kış alabilmeniz, evinizin ve iş yerinizin havalandırmasını sağlamanız oldukça önemlidir.

Bol Bol Ellerinizi Yıkayın

Anti bakteriyel sabun ya da jellerle ellerinizi her zaman yıkamayı alışkanlık haline getirin. Ellerinizin her şeye dokunduğunu unutmayın ve yüzünüze, ağzınıza ya da burnunuza temas ettiklerinde mikropları da bulaştırdığını unutmayın.

Sadece siz değil çocuklarda da el yıkama alışkanlığının edinilmesi oldukça önemlidir.

 

kış hastalıkları

 

Vitaminleri Doğal Yoldan Alın

Hasta olduktan sonra alacağınız kapsüller işinize yaramayacaktır. Bu yüzden ihtiyacınız olan vitaminleri doğal sebze ve meyvelerden almanız önemlidir.

Portakal gibi kış meyvelerinin yanı sıra, frambuaz, böğürtlen gibi meyveler de tüketmeye özen gösterin. Unutmayın ki bu tür meyvelere ödediğiniz para içinizi acıtsa da, abur cuburlardan daha ekonomik oldukları gerçeğini de unutmayın.

Yoğurt ve Meyve Yiyin

Yoğurt tadı sevmiyorsanız içine meyve katarak tüketebilirsiniz.

Kış hastalıklarından koruyan basit öneriler arasında en önemlisi olan sağlıklı beslenme, bir çok hastalığı peşinen önleyecektir.

Bitki Çaylarını Eksik Etmeyin

Bitki çaylarının doğal içecekler olduğunu ve bir çok hastalığa karşı da koruduğunu biliyorsunuzdur.

Ara öğünlerde mutlaka bitki çayları içmeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle yeşil çay tüketmeye özen gösterin.

Meditasyon Yapın!

Şimdi ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ancak meditasyon yaparsanız, vücudunuz stresten arınır ve daha güçlü olursunuz.

Stresin sağlıksız beslenmeyi körüklediği ve kış hastalıklarına yakalanma riskini de arttırdığı bilinen bir durum olduğundan, günde en az 15 dakikanızı meditasyon için ayırın. Unutmayın, kendinize zaman ayırdığınız her an sevdiklerinizle de kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bu nedenle mutlaka sağlıklı bir yaşam biçimi edinin ve bunu hayatınızın sonuna kadar uygulayın.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close