Sağlıklı BesinlerSağlıklı BeslenmeSon Eklenenler

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişniş, maydanoz familyasından olup, yaprakları maydanozla neredeyse aynıdır. Temmuz ve ağustos aylarında tam olarak yenmeye hazır hale gelen kişnişin faydaları nelerdir.

Kişnişin ekşimsi bir tadı vardır. Taze yeşil yaprakları salatalarda kullanılabilir. Yaş olarak kullanıldığı kurutulup baharat olarak ta tüketilebilir.

 

Kişnişin Faydaları
Kişnişi baharat olarak kullanmak için öncelikle mevsiminde yaprakları yeşil iken toplanır, güneş görmeyen serin bir yerde kurutulur.

Kurutulduktan sonra nane gibi ufalanıp, cam bir kavanoza konulup saklanılabilir. Kişniş genelde et yemeklerinde kullanılır.

Asya mutfaklarında sıklıkla kullanılan kişniş, Türk mutfaklarında nadir olarak kullanılır.

 

Kişnişin faydaları nelerdir, kişniş neye iyi gelir, kişniş hangi hastalıkların tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılır, konusunu konuşuyoruz.

Kişnişin faydaları  saymakla bitmez desek yeridir.. Bunlar aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 

  • Kişniş şeker hastaları için bulunmaz bir nimettir. Kişnişin şekeri dengeleyici özelliği vardır. Bu nedenle şeker hastaları rahatlıkla baharat olarak kişniş kullanabilir.
  • Kişnişin yaraları iyileştirici özelliği vardır. Özellikle ağız yaralarının tedavisinde kişniş başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Kişniş cinsel isteksizliğe iyi gelen baharatlardan bir tanesidir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde cinsel arzuları güçlendirici etkisi vardır.
  • Kişniş güçlü bir antioksidandır. Kansere karşı savaşan baharatlar arasında yerini alır.
  • Kişniş aynı zamanda iştah açan baharatlardan biridir. Yemek problemi olan çocukların çorbasına bir miktar konulabilir.
  • Kişniş mide bulantısına iyi gelir. Mide bulantısını geçirmek için bir bardak kişniş çayı içebilirsiniz. Kişnişi çayı demlemek için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı kişniş koyun. Üstünü kapatıp 10 dakika demledikten sonra çayınızı içebilirsiniz.
  • Kişniş ishalin doğal tedavisinde kullanılır. İshal için günde iki fincan kişniş çayı içilirse ishale iyi gelir.
  • Sindirim sistemini düzenleyen, sindirimi kolaylaştıran bitkilerden biri de kişniştir. Sindirim problemi yaşayanlar kişniş çayı içerek rahatlayabilirler.
  • Kişniş toz haline getirilip bal ile karıştırılıp macun yapılarak yenildiği takdirde vücuttan kötü enerjiyi alır. Karamsarlıktan ve olumsuz düşüncelerden beynin arınmasında yardımcı olur. Hafif dereceli depresyonların tedavisinde kişniş destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.

 

 

Sağlıklı Besinler‘den biri olan Kişnişin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Ancak her bitkide olduğu gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanmak isterseniz mutlaka doktorunuza danışın.

Doktorunuzun öneri ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket edin. Sağlığınızı riske atmayın.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close