CarouselFaydalı BilgilerSağlık Rehberi

Klima Hastalığı

Klima HastalığıKlima hastalığı ya da diğer adı ile Lejyoner hastalığı bir nevi zatürre hastalığıdır. Bu hastalığa klima hastalığı denmesinin sebebi enfeksiyonun nemli ortamlarda uzun süre yaşama şansı bulabilmesi. Bu ortamlardan bir tanesi de klimalar. Klima çalışan bir evde hava yolu ile insanlar tarafından solunan bakteri ciğerlere yerleşmekte ve hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık 1977 yılında Philadelphia’ da bir lejyoner toplantısı sırasında yayılmış ve yabancılarca adı Legionella olarak kullanılmıştır.

 

Klima Hastalığı Belirtileri

 

Klima Hastalığı tedavisiKlima hastalığının belirtileri öncelikle hafif seyirlerde başlamaktadır. Fakat dikkate alınmadığında ölümcül seyire dönüşmektedir. Hastalığın belirtileri normal bir grip hastalığı gibi, baş ağrısı ve ateş, halsizlik, karın ağrısı, kusma, kuru öksürük, nefes darlığı ve deri döküntüleri olarak sayılabilir. Bu hastalıkta diğer zatürre hastalarından farklı olarak sürekli akciğer dışı bulgular görülebilir. Hastada ateş kırk dereceye kadar çıkabilir.

 

Klima Hastalığının Tanısı

Klima hastalığının tanısı bir ya da iki tahlille olacak iş değildir. Çünkü bulgular her seferinde farklı olabileceği gibi hiç görülmeye de bilir. Bulantı ve kusma seyirli bir hastalık söz konusu olursa fizik tedavi yöntemlerinde pnömonik bulgulara rastlamak mümkündür.

Hastalığın tedavisi

Klima hastalığının tedavisinde ilk önce klimalar kapanmalı. Hastalığın tedavisine başlangıç olarak hafif dozlu antibiyotikler verilir. Sonrasında durup beklemek mantıklı bir çözüm yolu olabilir. Çünkü bu hastalık kendisini hemen gösteren bir hastalık değildir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close