ManşetSağlıklı BeslenmeSağlıklı Yaşam

Kurban Bayramında Beslenmeye Dikkat Edin

Malumumuz Kurban Bayramı geldi.Buna bağlı olarak da Kurban Bayramında şekerli besinlerin tüketiminin yanında et tüketimide artacaktır.Bu da Kurban Bayramında Beslenme ye dikkat etmemizi gerekecek

Özellikle şişmanların,yüksek tansiyona sahip olanların,kalp ve damar hastalığı olanların  ve özellikle şeker hastaları bayramda beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor.

 

Sindirim olarak zor besinlerden biri olan Et özellikle yeni kesilen hayvanların etleri hem sert hem pişirmede hemde sindirim olarak zorluklara yol açar.

Mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli ve buzdolabında bir kaç gün bekletilmelidir.

Bekleme işlemi bittikten sonra haşlama veya ızgarayla pişirilip tüketilmelidir.

Özellikle yağlı etler doymuş yağ ve kolesterol olarak yüksek olması kalp ve damar hastalığı,diyabet hastalığı olan kişiler Kurban Bayramı’nda kısıtlı miktarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.

Yağsız ve az yağlı etleri tercih etmeleri sağlıkları açısından daha iyi olur.

 

Kurban bayramında pişirme yöntemleri de önemlidir.Etler haşlama ve ızgara gibi yöntemlerle pişirilmeli özellikle kızartmalardan uzak durulmalıdır.

 

Çok yüksek ısı,uzun süre ve kızartma yöntemi kullanılarak pişirilmeleri   “kanserojen maddelerin” oluşmasına neden olabilir.

Etlerin sebzeler ile pişirilmeleri veya tüketilmesi daha sağlıklı bir yöntemdir.

Et kullanılarak yapılan yemeklerde etin yağı ile pişirilmesi daha iyi olur.

 

Kuyruk yağının ve tereyağının yemeklerde kullanılması ne kadar lezzet verse de mümkün mertebe uzak durulması sağlık olarak daha iyi beslenmenizi sağlar.

 

Etlerin pişirilirken çok yüksek ısıda pişirilmesi besin ögesinin kaybını arttırmasını sağlar.Bu da besin değerini düşürür.

 

 

 

 

 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close