Diyet ÖnerileriPopüler YazılarYan Blok

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kademeli Beslenme Biçimi

Mide küçültme ameliyatlarından sonra beslenme alışkanlıklarınızı yeniden tasarlamanız gereklidir. Operasyonun ardından temiz bir diyete başlayarak çeşitli aşamalardan geçerek en sonunda yaşam stiliniz olacak sağlıklı beslenme tarzına alışmak zorundasınız. Ameliyat zaten yemek hissini kısıtladığı gibi iştahı da azaltacaktır ve uyum sürecinin ne kadar yenileceği konusunda odaklanma sağlanmıştır. Bu süreçte oluşabilecek riskleri en aza indirmek için iyileşme düzeyi üst seviyeye çıkarmak çok önemlidir. Mide küçültme ameliyatı olduktan sonra normal beslenmeye geçiş kademesi beş olarak belirlenmiştir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Birinci Ve İkinci Kademe

Mide küçültme ameliyatı olduktan sonra birinci gün çok az yudumlanarak su içmeye başlanır. İkinci gün ise her bir saatte bir çay bardağı kadar su içilmesi gereklidir. Bunu ayarlamak için minik bardaklar tercih edilebilir. Burada amaç ikinci günden itibaren vücudun zorunlu ihtiyaçlarını günlük bir buçuk litre suyun alınmasına yardımcı olmaktır. Bu ameliyatı geçiren hastalara özellikle ilk bir ay boyunca yanlarında yarım litreye yakın su şişeleri bulundurulması öneriliyor ve her gün üç şişe suyun tüketilmesi isteniyor. İkinci hafta özellikle komposto, yağsız süt ve yağsız ayran diyetlerine eklenir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Üçüncü Ve Dördüncü Kademe

15 ile 30 gün yumuşak diyete başlanır. Süzme peynir, omlet, peynir altı suyu ve püreli gıdalar listede yer alır. Sebze çorbası, tarhana çorbası gibi gıdalarda uygundur. Genel olarak ameliyatın üzerinden iki hafta geçtikten sonra beslenme daha kolay bir hale gelecektir. Birinci ayın sonuna geldikten sonra taneli gıda aşamasına geçilir. Tavuk, balık, hindi ve köfte listeye girebilir. Birinci ayın sonunda 3 ana öğün düzenli olarak alınmalı ve 60 gram protein tercih edilmelidir. Ağzınızda her seferinde küçük lokmalar alınarak üşenmeden uzun uzun çiğneyerek yutmanız gerekiyor.

Mide küçültme ameliyatı sonrası

Tüm Mide Ameliyatında Beşinci Kademe

En son kademede artık yavaş bir şekilde yaşam tarzınız haline gelecek olan düzenli diyet aşamasıdır. Bayanların günde 85 gram erkeklerin ise günde 100 gram protein alması gerekir. Bu aşamada yiyecek listesi genişletebilir. Çiğ sebze ve kuru baklagilleri diyet listesine ekleyebilirsiniz. Katı ve sıvı ayrımına dikkat edilmelidir. Çünkü katı ve gıda tüketimi arasında en az yarım saatlik zaman dilimi olmak zorundadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close