CarouselSağlıklı Yaşam

Mide Yanması Nedir, Niçin Olur, Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide yanmaları toplumumuzdaki bireylerde gittikçe daha sık yaşanan bir sağlık sorunu olmaya başlamıştır. Mide yanması nedir, sorusunu cevaplamadan önce midenin önemi üzerinde durmak gerekir.

Kaslı ve genişleyebilen bir yapıya sahip olan mide bir sindirim organı olup ağızda çiğnenen besinlerin yutulduktan sonra yemek borusu aracılığıyla geldiği yerdir. Mideye gelen besinler midenin salgıladığı mide özsuyu ile sindirilmeye devam etmektedir.

Mide özsuyunun yapısında hidroklorik asit ve enzimler bulunmaktadır.

Mide yanması sebepleri Nelerdir?

 

 • Mide iç zarında iltihaplanma (gastrit), ülser (midenin içini örten tabakada yara), hazımsızlık, stres, kanser gibi sebeplerle mide ağrıları yaşanabilmektedir.
 • Ağrıların yemek yedikten önce veya sonra olmasına ve daha farklı belirtilere bakılarak mide yanması niçin olur, anlaşılabilmekte, tedavi yoluna gidilmektedir.
 • Midedeki asit karakterli içerik yani mide sıvısı yemek borusundan yukarı doğru kaçtığında ağrı hissedilmesine sebep olacaktır. Bu kaçağa reflü adı verilmektedir.
 • Hafif dereceden başlayan ağrılar daha dayanılmaz derecelere de ulaşıp mideden başka yemek borusunda, boğazda gırtlakta hatta sırtta da hissedilebilmektedir.
 • Yaşam kalitesini düşüren ağrıların sebebi bilinirse uygun tedavi ya da alınacak önlemlerle ağrılar azalabilecek veya yok edilebilecektir.

Mide yanmasına iyi gelenler

 

 • Bazı gıdalar mide yanmasına sebep olabilmektedir. Bu besinler arasında en başta acı, kızartma, turşu, baharatlar, sarımsak, soğan, nane, domates, çikolata bulunmaktadır.
 • Tedavi edilmemesi durumunda yemek borusunda yara açılabileceği hatta daha ileri aşamalara da geçip kanserleşmeye yol açacağı unutulmamalıdır.
 • Aşırı yemekten kaçınmak, zararlı besinlerden uzak durmak, yatmadan en az 2–3 saat öncesinde yemek yemeyi durdurmak, sol tarafa dönerek yatmak mide yanmalarına karşı alınabilecek önlemlerdir. 
 • Mideyle dost olan patates, muz, kızarmış ekmek, ıspanak, zeytinyağı, kavun, şeftali, armut, bulgur, pirinç gibi sağlıklı besinler mide yanmasını azaltmaktadır.
 • Soda, zencefil ve kekik çayları da hem sindirimi kolaylaştırmakta hem de mide yanmasını azaltmaktadır.
  Mide yanmalarının azaltılmasında gerçek bal ile karıştırılan çok az toz tarçın kullanmak da etkili olmaktadır.

 

Bu Konuyla Alakalı Diğer Yazılara Aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close