Faydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı Beslenme

Midede Şişkinlik Yapan Gıdalar Nelerdir?

Tüketilen gıdaların kana karışabilmesi için, hazım sırasında tüketilen yiyeceklerin içeriğindeki tüm maddelerin parçalanması gerekmektedir. Öyle ki bir gıda, midede veya ince bağırsakta parçalanmadığı zaman gaz oluşmaktadır. Yani hazmedilmeden kalın bağırsağa geçerse bir yiyecek gaz ve şişkinliğe neden olur.

 

Midede Şişkinlik Yapan Gıdalar

Şişkinlik Yapmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yenilenlerin öğütülmesine dikkat edilmelidir. Hızlı ve yemek yerken konuşulmamalıdır. Öyle ki hava yutmaya ve mide şişkinliğine neden olur. İçerisinde bol lif bulunan gıdalar, hızlı bir şekilde bol miktarda sıvı ile tüketildiği zaman mide şişkinliği görülür.

Bundan dolayı da lifli yiyecekleri yerken yanında tüketilen sıvı miktarına dikkat etmek gerekir. Bunların yanı sıra kuru bakliyatlar, soslu, mayonezli, ekşi, sirkeli ve acılı besinlerde mide şişkinliğine neden olmaktadır. Yağı yiyecekler de midede şişkinlik yapan gıdalardan birisidir. Yağ midenin boşalmasını geciktirdiği için tokluk hissine neden olur.

 

Şişkinlik Yapan GıdalarMidede Şişkinliğe Neden Olan Yiyecek ve İçecekler

Midede şişkinliğe neden olan yiyecek ve içecekler; bakla, fasulye, soya fasulyesi, bezelye. Kısacası baklagiller. Meyvelerden ise erik, kayısı, elma, armut, şeftali, muz ve kuru üzümdür. Kabak, turplar, soğanlar, brokoli, karnabahar, enginar, salatalık ve lahana türleri de şişkinliğe neden olmaktadır. Kızartılmış her türlü gıda, yağlı yiyecekler, kremalı ve soslu gıdalarda bu listenin içinde yer almaktadır. Yumurta, soda, süt, dondurma, şekersiz sakız ve bira da midede şişkinliğe neden olan yiyecek ve içecekler arasındadır.

 

Sindirimi Zor Olan Gıdalar Nasıl Tüketilmelidir?

Mide ve bağırsaklarda gaza neden olan sebzeler ve baklagiller varsa küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir. Gaz yapma olasılığı olan gıdalardan olan baklagiller pişirilmeden önce bir gece önceden suda bekletilmelidir. Ardından bekletilen su dökülüp, temiz su ile pişirilmesi gerekmektedir.

Nedeni ise baklagilleri içinde bekletmiş olduğumuz su, gaz yapıcı karbonhidratları emdiğinden dolayı o suyu kullanmamak gerekir. Ayrıca suda bekletmek için zaman yoksa, suya karbonat atabilirsiniz. Konserve edilmiş olan baklagillerin suyunu boşaltmalı ve temiz su ile yıkamalısınız.

Laktoza karşı hassas iseniz ve buğdayın içinde bulunan glutene alerjiniz var ise laktozsuz ürünler tercih etmelisiniz. Örneğin düşük laktozlu süt ürünleri ve yoğurt tüketmelisiniz. Süt içtiğinizde şişkinlik hissi veriyorsa, her süt içişinizde yarım çay bardağı kakao ile birlikte içerseniz sorununuzu çözmüş olacaksınız. Yemeklerinize çok fazla baharat koymamaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca brokoli, kabak ve karnabahar gibi sebzeleri tükettiğinizde gaz sorununu yaşıyorsanız çorba şeklinde de tüketebilirsiniz.

Yağ miktarını az tutmalısınız ki yediğiniz yiyecekleri kolay sindirilmesine yardımcı olun. Yağ miktarını az tutmak gaz oluşumunu böylelikle engellemiş olur. Son olarak ise lifli sebzeleri ve baklagilleri kısık ateşte uzun süre pişirmeniz midede oluşan şişkinliği engelleyecektir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close