Faydalı BilgilerManşetSağlık RehberiYan Blok

Ölümcül Et Sendromu Nedir? Başlıca Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Dünyada görülen en garip hastalıklardan biri de ölümcül et sendromu hastalığıdır. Et yiyen bakteri hastalığı olarak da bilinen bu hastalıkta etkin rol oynayan bir virüsün yer aldığı tahmin edilmektedir. Hastalığa neden olan virüsün derinin hemen alt kısmına yerleşmesi ve beraberinde şiddetli ağrılara neden olabilmektedir.

 

Diğer birçok hastalıklara göre etkisini çok daha hızlı bir biçimde gösterebilen bu hastalık dünyanın bazı ülkelerinde görülmesine karşın ülkemizde de en az görülen hastalıklar arasında bulunmaktadır.

 

 

 • Uzmanların yaptığı birçok açıklamalara göre taşıdığı nitelikleri sayesinde oldukça tehlikeli bir hastalık olan bu sendrom özellikle gerekli tedavileri görmediği takdirde ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.
 • Bu nedenle uzmanlar diğer birçok hastalıkta olduğu gibi ölümcül et sendromu hastalığında da ilk belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

 

 

 • Kendisini göstermesiyle birlikte aynı zamanda doku kaybının da meydana gelmesine neden olabilen bu sendrom yine etkili olduğu anlardan itiban bireyin başta genel sağlığı iş ve sosyal faaliyetlerini olmak üzere birçok önemli gereksinimlerini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Ayrıca gerekli tedavileri görmediği takdirde bireyin çeşitli psikolojik travmalar da yaşamasına yol açabilen ölümcül et sendromu rahatsızlığı hakkında dünyanın birçok ülkelerinde topluma açık alanlarda çeşitli seminerler düzenlenmekte ve düzenlenen seminerler sayesinde toplumlar diğer birçok hastalıklar hakkında olduğu gibi ölümcül et sendromu hastalığının genel nitelikleri hakkında detaylı olarak bilgilendirilmektedir.

 

 

Hemen her yaştan bireylerde görülebilen bu hastalık yine başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşlarının güncel konuları arasında yer almaktadır.

 

ölümcül et sendromu

 

Ölüm oranının yaklaşık olarak % 70 gibi yüksek orana sahip olduğu ölümcül et sendromu hastalığının meydana gelmesinde diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi bazı belirtiler bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Ölümcül Et Sendromu Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

 

 

Ölümcül et sendromunun başlıca belirtileri şunlardır.

 

 • Deride meydana gelen kızarma durumu
 • Derinin nadiren de olsa pullanması
 • Deri renginin değişmesi
 • Derinin morarması
 • Derinin şişmeye başlaması gibi belirtiler ölümcül et sendromunun başlıca belirtileridir.

 

 

Ölümcül Et Sendromu Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülebilmektedir?

 

 

Yukarıda da belirtildiği üzere ölümcül et sendromu hastalığı hemen herkeste görülebilmektedir. Fakat bununla birlikte şu bireylerde çok daha fazla görülebilmektedir.

 

 • Hassas cilt yapısına sahip olan bireylerde
 • Çeşitli cilt ürünlerini sıkça kullanan bireylerde
 • Günlük olarak kişisel temizliğine dikkat etmeyen bireylerde diğer birçok cilt hastalıklarının görülebildiği gibi ayrıca ölümcül et sendromu hastalığının da görülebilmesi söz konusu olabilmektedir.

 

 

 

 

 

Ölümcül Et Sendromu Hastalığının Tedavisi Bulunmakta Mıdır?

 

 

 • Bu hastalığın tedavisi bulunmaktadır.
 • Ancak uzmanlara göre diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi bu  hastalığında da özellikle tedavi sürecinin başarılı sonuçlar verebilmesi için hastalığın belirtilerinin görülmesi durumunda bireyin vakit kaybetmeden ilgili doktora başvurması önemle gerekmektedir.
 • Ölümcül et sendromu hastalığının tedavisinde çeşitli kortizonlu ilaçlar ile gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale yöntemi uygulanmaktadır.
 • Genellikle kısa süreli olan tedavi süreci sonrasında bu hastalıktan kalıcı olarak kurtulabilmekte ve tedavi sürecinin bir müddet sonrasında günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

 

 

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close