DiğerleriManşetSağlık RehberiSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Patlayan Kafa Sendromu Hastalığı Nedir?

Tıp ilminde her branşa özgü birçok hastalıklar bulunmaktadır. Patlayan Kafa Sendromu uyku-uyanıklık geçişleri sırasında kişinin kafasının içinde yüksek sesli bir patlama ya da patlayıcı bir gürültü hissi yaşadığı nadir bir uyku bozukluğudur

 

 Diğer birçok hastalıklardan farklı olarak ender görülebilen patlayan kafa sendromu günümüz dünyasının en garip hastalıkları arasında yer almakta ve bugün bazı toplumlarda çok nadiren de olsa kendini gösterebilmektedir.  

 

 

Ülkemizde görülemeyen bu garip hastalığın en önemli özelliklerinden biri de herhangi bir nedeninin olmaması ve bununla birlikte herhangi bir tedavisinin de bulunmamasıdır.

 

Patlayan Kafa Sendromu

 

 

Tıp doktorlarını hayrete düşüren garip hastalıklardan biri olan patlayan kafa sendromunun en belirgin özelliklerinden biri de herhangi bir tıp dalına ait olmaması yani diğer bir deyişle karışık her branşa ait özellikleri bünyesinde bulunmasıdır.

Patlayan Kafa Sendromu Nedir?

 

 • Bir tür olumsuz algı hastalığıdır.
 • Bu hastalığa maruz kalan hastalar kafalarının silahla veya ses bombasıyla patlatıldığını hissetmekte bunun uzun süre etkisi altında bulunduklarını dile getirmektedir.
 • Taşıdığı bazı nitelikleri sayesinde daha çok psikiyatri dalını ilgilendiren patlayan kafa sendromunun bir başka özelliği ise dünyada sadece birkaç bireyde görülmesidir.
 • Garip bir hastalık türü olan patlayan kafa sendromu tıbbın olağanüstü gelişmesine rağmen tedavisinin halen bulunamadığı bir hastalıktır.

 

Patlayan Kafa Sendromu nedir

 

Patlayan Kafa Sendromu Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?

 

 • Her ne kadar tedavisinin bulunamadığı bir hastalık olsa da bu hastalık genel anlamda ölümcül olmayan bir hastalıktır.
 • Ancak taşıdığı birçok olumsuz riskleri nedeniyle etkisi altına aldığı bireylerin günlük ve iş aktivitelerinin ciddi anlamda bozulmasına neden olmaktadır.
 • Bununla birlikte yine etkisini uzun süre devam ettirmesi durumunda bireylerin genel ruh halinin de ciddi anlamda bozulmasına yol açmaktadır.

 

Bu nedenle bu hastalığa maruz kalan bireylerin bir kısmı bu hastalığın etkilerine uzun süre maruz kaldıklarından dolayı psikiyatri kliniklerinde yakın gözetim altına alınmıştır.

 

Patlayan Kafa Sendromunun Nedenleri?

 • Yukarıda da belirtildiği üzere bu hastalığın herhangi bir belirtisi ve nedeni bulunmamaktadır.
 • Hastalık aniden veya da zaman içerisinde sinsi bir şekilde ortaya çıkmakta ve zamanla bireyin ciddi anlamda hasta olmasına yol açmaktadır.
 • Ancak bununla birlikte bazı uzmanlar patlayan kafa sendromu hastalığının oluşumunda bireylerin önceki dönemlerde yaşadıkları birtakım psikolojik travmaların etkin rol aldığını savunmaktadırlar.

 

Bu görüşün dışında bu hastalığın genel nedenleri ve belirtileri hakkında herhangi bir bulgu bulunmamaktadır.

 

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

4 thoughts on “Patlayan Kafa Sendromu Hastalığı Nedir?”

 1. Son bir kaç yıldır bu problem bende de var. Bu konuyu araştıranlar için yaşadıklarımı paylaşabilirim.

  1. cok asiri yasiyorum hatta suan birturlu uykuya dalamiyorum kafamda tupmu silahmi ne patliyo bu ses beni mafediyo nefesim daraliyo.korku cok gozleeimi kapamak istemiyorum.nedir bunun tedavisi

 2. Bunun hareketsizlikten olduğunu düşünüyorum. Çünkü, PC başında çok zaman geçiriyordum. Son birkaç aydır günde bir saat yürüyorum ve bu problemim azalarak bitti gözüküyor. Son patlayan kafayı ne zaman yaşadığımı hatırlamıyorum bile

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close