Faydalı BilgilerSağlık RehberiYan Blok

Polikistik Over Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over  Kadınlarda adet gecikmesi ve bununla birlikte normal olmayan tüylenmeler meydana gelmesi ile oluşan özellikle üreme çağında olan kadınlarda ortaya çıkan endokrin bozukluğuna denir.

PKO’lu kadınlarda tüylenme genelde sakal bölgesinde olmaya başlar.Göğüs arasında , göğüs uçlarında ve göbekte de olabilir.

 

Yüzde çenede , bacakların iç kısmında da ortaya çıkabilir. PKO bir yumurtlama bozukluğundan dolayı sendromun nedeni adet düzensizliğidir.

Adet gecikmesi sıkça yaşanıyorsa yumurtalarda sorun olduğunu gösterir. BU yüzden PKO incelenmeye alınmalıdır. Yumurtlama olmadığı için rahmin iç bölgesi hormonun etkisinden uzak kalır ve incelenmesi gerekir.

Polikistik Over belirtileri;

 

 Kalınlaşma belli bir aşamaya geldiğinde östrojen hormonu kalınlaşır. Kalınlaşma meydana gelince kan dolaşımı düzensizleşir. 

 

Polikistik overler sendromunun en önemli belirtileri ;

 

 

  • Uzun süre boyunca yumurtlama olmaması , doğum kontrol hapı kullanan kesimin %14 lük dilimi bunlarla birlikte belirtileri , kısırlık , tüylenmede çok fazla artış , sivilce, saç dökülmesi , rahim kanseri, meme kanseri riski artışı , şeker hastalığında risk artışı Adet düzensizliği her ay farklı zamanlarda gelmesidir.
  • Polikistik over hastalığı görülen kişide kalp ,damar, hiper tansiyon hastalıkları görülebilir.
  • Polikistik over sendromu amacı erkeklik hormonunu azaltmak ,normal kiloda kalmayı sağlamak gebe kalmayı düşünmeyen bayanlarda östrojen hormon salımını baskılar ve yumurtalığın üretimini azaltır.
  • Kandaki testesteron seviyesini düşürür. Genelde başvurulan en iyi yöntem epilasyon yöntemidir.
  • İlaç olarak en çok kullanılan ilaçlar arasında ; asetat, flutamid, en çok kullanılanlar arasındadır.
  • Tüylenen bayanlar eğer bir kiloya sahipse mutlaka en kısa zaman da o kiloları sağlıklı şekilde vermeleri gerekir.
  • Adet düzensizliğini düzenlemek için doğum kontrol hapları devreye girebilir.
  • Doğum kontrol hapı hormonlarda iyileşme ve buna bağlı olarak kilo artımını , kıllanmayı, ciltte yağlanmayı da azaltmış olur.
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close