CarouselDiyet ÖnerileriNasıl YapılırSon Eklenenler

Pritikin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Pritikin Diyeti tamamen kalp hastaları için geliştirilmiş bir diyet modelidir. Kalp hastaları ile birlikte aynı zamanda vejeteryanlar için de uygun bir diyet listesinin söz konusu olduğundan bahsedebiliriz.

Kalp hastaları için diyet seçeneklerinden en iyi bir tanesi olarak ele alabileceğiniz pritikin diyeti içeriği besin değerleriyle sağlığa oldukça faydalı olarak düzenlenmiş bir besin zincirini sağlarken, öte yandan hiç et tüketmeyenler yada tüketmek istemeyenler için de ideal bir diyet modeli olma özelliğini gösteriyor.

Vejeteryenler için diyet modelleri kategorisinde de değerlendirebildiğimiz pritikin diyetini uygulamak ise oldukça kolaydır. Sadece birkaç küçük kurala uymak gerekmektedir.

 
Pritikin Diyeti Nedir

 

Pritikin Diyeti Nasıl Yapılır?

Yiyerek kilo vermek mümkün deseydik, muhtemelen pek çoğunuz bizlere inanmazdı. Ancak pritikin diyeti biraz da bu model bir diyet olduğunu bizlere her açıdan belli ediyor. Bunun en önemli göstergesi ise diyet boyunca daha az tüketmek yerine daha sık tüketmenizi öneriyor. Ancak burada temel kural ise daha sık bir şekilde tüketirken aynı zamanda daha az tüketmeniz gerekiyor!

Daha açık ve net bir şekilde ifade etmemiz gerekirse, normalde 3 öğün besin tüketen biriyseniz, bu öğün sayısını günlük olarak 5 yada 7’ye kadar yükseltmeniz ve bunu yaparken de öğünlerinizin oranını azaltmanız, tam anlamıyla pritikin diyetinin uygulanış yöntemini bizlere ifade etmektedir.

Dolayısıyla “az az yemek ve zayıflamak” prensibinin bu diyet modeli için daha uygun bir ifade olduğunu söyleyebiliriz.

Bu diyetin bir diğer özelliği ise oldukça düşük kalsiyum oranı içermesidir. Çünkü diyete uyduğunuz süre boyunca hayvansal gıdalara ve süt ürünlerinden uzak kalmanız gerekiyor. Fakat burada ciddi bir tehlike olabilir çünkü bu gıda kaynakları aynı zamanda ihtiyacınız olan temel B vitamini değerlerini de almanızı sağlıyor.

 

Bu yüzden pritikin diyeti doktor onayı ve kontrolü olmadan uygulanamayacak diyetlerden birisidir.

 

Pritikin Diyeti

 

Pritikin Diyeti Öğün Ve Malzemeleri

Kalp hastaları için diyet olan pritikin diyeti uygulanışı için aşağıdaki yöntemlere dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bu diyet modeli her gün ne yemeniz gerektiğini tek tek anlatan bir diyet modeli olmaktan uzak daha çok bir hayat felsefesi gibi benimseyebileceğiniz bir diyet modeli olma özelliğine sahiptir.

Bu nedenle genel kurallar söz konusudur.

 

Diyeti uyguladığınız süre boyunca daha az ve daha sık öğün yapmanız gerekiyor. Bunun temel amacı ise metabolizmayı hızlandırmak.

Bu sayede daha verimli bir şekilde kilo verirken aynı zamanda vücudunuzda biriken yağların ve toksinlerin dışarıya atılımı da kolay olmaktadır. Bu nedenle su içmeyi de asla ihmal etmemelisiniz!

 

Tükettiğiniz gıdaların hayvansal gıda olmasından uzak durun. Fakat bunun için bazen istisnalarda söz konusu olabilir çünkü B vitamin grubu özellikle de protein içeren gıdalarda bulunmaktadır.

Dolayısıyla bu diyeti uygulamadan önce bir diyetisyene yada doktorunuza mutlaka danışmanız gerekiyor!

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close