2'li blokCarouselPopüler YazılarSağlık Rehberi

Midedeki Yaygın Hastalık Reflü ve Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflü, içerik olarak midenin kendi bünyesinde bulunan mide asidinin zaman içerisinde yemek borusuna hareketine, kaçışına denilmektedir. Kimi zaman kişiler de bu eyleme karşı ağızlarında hissedilebilen oranda acı tat almaktadırlar. Görülme oranı yemeklerden sonraki süreç olarak yaygındır. Reflü görülme oranı Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye oranında da oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar Türkiye’de %20’lik oranda reflü hastalığına sahip kişilerin bulunduğu yönündedir ve Reflüye İyi Gelen Yiyecekler bulunmaktadır.

Reflü Nedenleri ve Belirtileri;

En büyük sorun yemeklerden sonra ortaya çıkar. Reflü nedenleri ve belirtileri arasında en yaygın olanı yemeklerden sonra midede hissedilen oranda bazen daha da fazla yanma hissiyatını olması yönündedir. Özellikle baharatlı, asitli, alkol veya taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesinden sonra gelen şikayet oranları oldukça yüksektir. Ağırlıklı olarak yemek borusu, mide, bağırsak kanalları üzerinde yaygın gözlemlenirken, öksürük, diş çürüklüğü, boğaz ağrısı ve ses kısıklığına da sebep olmaktadır. Reflü oluşumunda ki en büyük pay mide asidinin yemek borusu ile uzun temasından sonra ortaya çıkan hassasiyet, kişilerin zaman içerisinde yemek ve içmek ihtiyaçlarından sonra yanma hissiyatının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu gibi durumlar da kişilerin özellikle tükettikleri besin ve içecekler konusunda oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Reflü Tedavisi;

Tüm şikâyetleri yaşayan kişilerin odaklandığı nokta reflü tedavisi üzerinedir. Oldukça soruna neden olan Reflü, kimi zaman bazı bireyler de yaşan koşullarını değiştirerek, ilaçlarla destekleyerek çözüme kavuşabilirken kimisi de cerrahi müdahaleler üzerine adımlar izleyerek belirlenen rahatsızlıkların çözümlenmesinde ilerleme kaydetmeye çalışabilirler. Kişiler varsa fazla kilolarından kurtulmalı, dar giyinmekten kaçınmalı, sigara alışkanlığından vazgeçmeli, yağlı besinlerden ve atıştırmalıklardan uzak durmalıdır.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Reflü tedavi sürecinde dikkate alınması gereken konular içerisinde tüketilmesi gereken besinler de önemli paya sahiptir. Reflü için Besinler içerisinde bitkisel proteinlerin bol olduğu, lifli gıdalarla yüklü besinlerle ve sebzeler önemli rol oynamaktadır. Elma, muz, yumurta akı, lahana, havuç, fasulye, haşlama olarak ayarlanmış tavukgöğsü, balık, beyaz peynir, brokoli, patates, kepek, yulaf, esmer ve beyaz pirinç Reflü hastalıklarının rahatlıkla kullanabileceği besinler arasında yer almaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close