CarouselPopüler YazılarSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Dünyada Sağlığa İyi Gelen Önemli Sağlıklı Yiyecekler ve Etkileri

Dünyaca ünlü gazete ve dergilerin şu sıralar konusu sağlıklı yiyecekler. En sağlıklı besinleri araştıran diyetisyenler ortak paydada buluştu. Çoğu besinlerin faydalarının şaşırtan özellikleri mevcut. Doğada da rahatlıkla bulabileceğiniz bu yiyecek çeşitlerinin tüketilmesi esnasında dikkat etmeniz noktalar da vardır elbette ki.

Sağlıklı yiyecekler nasıl tüketilmelidir?

Meyve gruplarında günlük porsiyon 1 ile 2 adet arasındadır. Küçük taneli meyveler için ise 1 kase kadardır. Sebze gruplarında yemek olarak tüketeceğiniz besinler, özellikle zeytinyağı ile yapılması önemlidir. Bunun dışında porsiyon miktarınız 4 yemek kaşığı olmalıdır. Sağlıklı yiyecekler grubu bu şekilde tüketildiği taktirde faydalarını görebilir siz de diyete gerek kalmadan hem sıkı bir vücuda hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı yiyecekler nelerdir?

Dut: Kan yapar ve kilo alımında yardımcıdır. Özellikle kara dut boğaz enfeksiyonlarında önemli etkiler gösterir.

Nohut: Özellikle nohudun sağlıklı besinler listesinde yeri önemlidir. Kanı temizler ve çocuklarda görülen astımın tedavisinde kullanılır.

Süt: Sağlıklı yiyeceklerin olmazsa olmazlarından süt ve süt ürünleridir. Kanser önleyici ve kemik erimesini yavaşlatan hatta durduran bir numaralı besindir. Çocuk gelişiminde ve cilt iyileştirmesinde önemlidir.

Kırmızı Et: Çocuklardaki zihinsel gelişimde, sinir hücrelerinin tamirinde tüketilmesi gerekir.

Balık ve Balık Ürünleri: Balık ürünleri içerisinde bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Koruyucu yağ asidi ile kalp hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır.

Ceviz: Zihin yorgunluğunda, kemik ve dişleri güçlendirmede, demir eksikliğinde, verem mikrobuna karşı ve kabızlığa önemli iyileştirici etkisi vardır.

Yeşil Mercimek: Anne sütünü arttırıcı etkisi ile hamile ve yeni doğum yapmış annelere önerilir. Aynı zamanda kolesterolü düşürür ve kan yapar.

Avokado: Yağ yakımında ciddi öneme sahiptir. Aynı zamanda kalp sağlığı için destekleyicidir.

Domates: DNA’nızın korunmasında yardımcı olur. Kanseri önleyen likopen sayesinde enzimleri kuvvetlendirir.

Mantar: Hem ucuz hem mineral ve antioksidan açısından etkili beslenme kaynağıdır.

Ançuves: Protein kaynağı bakımından önemlidir.

Kinoa: Glütensiz olması bakımından özel bir besindir. Vücudun ihtiyacı olan çoğu proteini bünyesinde bulundurur. Özellikle çölyak hastaları için sıkça tercih edilen besin çeşitidir.

Keçi Boynuzu: İçerdiği lif sayesinde nefes darlığına ve astıma iyi gelir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close