Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenmenin Faydaları

Sağlıklı Beslenmenin Faydaları

Dünyada üzerinde en çok konuşulan konuların arasında artık sağlıklı beslenme de var. Bu son derece doğal çünkü sonuçta bahsedilen hayatın kendisi. Sağlıklı beslenmenin faydaları nelerdir sorusuna tek bir yanıt verilebilir; uzun ve sağlıklı yaşarsınız.

Sağlıklı, doğal, düzenli diyerek çeşitli tanımlamaları yapılan bu kavram temelde ağır yememeye, gereğinden fazla kalori almamaya, yağ ve şekerden uzak durmaya dayanıyor. Çok söylenen üç beyazdan uzak durun yani tuzu, şekeri ve unu azaltın sözü bu kavramın akıllarda daha iyi kalacak olan başka ifadesi.

Metabolizmanın İhtiyaç Duydukları

Sağlıklı beslenme insan metabolizmasının ihtiyaç duyduğu besin gruplarını dengeli miktarlarda almak demek. Normal bir vücut beslenmesinde meyve ve sebzeler % 33, ekmek, patates ve tahıllar % 33, et ve alternatifleri % 33, süt ve süt ürünleri % 15, yağ ve şekerler ise % 7’lik bir orana sahip. Ama fast food türüne ağırlık veriyorsanız yağ oranınız artıyor, harcayacağınızdan fazla kalori alıyorsunuz. Bunlar kolayca yakılamadığı için vücutta yağa dönüşüyor ve şişmanlık başlıyor. Dengeli ve düzenli beslenmenin önemi bütün besin gruplarını kapsamasından ortaya çıkıyor.

Kanserle Mücadele Eden Besinler

Çok bilinen ifadelerdir ama yenilemekte fayda vardır. Süt ve süt ürünleri kalsiyum deposudur, kemikleri geliştirir. Et, yumurta ve baklagiller büyümeyi, hücre yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin sürmesini sağlar. Sebzeler ve meyveler deri, göz, diş ve diş eti sağlığı, bağırsakların çalışması ve kansere karşı direnç için gereklidir. Sağlıklı beslenmenin faydaları maddeler halinde sıralanmak istemez, kazanacağınız kendi hayatınızdır. Özellikle nar ve enginar gibi sebze ve meyvelerin bugün kansere karşı doğal bir koruyucu olduğu bilinmektedir.

Doğal Beslenme Kavramı

Doğal beslenmeye de bu çerçeveden değinmek gerek. Marketlerde şişelenmiş, paketlenmiş, dondurulmuş gıdaların yerine doğal halde olanların seçilmesi bu konunun özüdür. Meyve ve sebzeleri mevsiminde yemektir. Organik ürünlerin sofralara daha çok yerleşmesidir. Domatesin domates gibi kokmasıdır.

Dengeli beslenmenin faydaları nelerdir sorusuna en iyi cevabı bazen haberlere çıkan uzun ömürlü yaşlılar vermektedir; Yoğurt, bal, ceviz yedim, tarhana çorbası içtim, çok su içerim zaten gibi ifadelerde sağlıklı beslenmenin sırrı yatıyor.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close