BloklarSağlıklı BeslenmeYan Blok

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

dengeli beslenme

 

 

Kişilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenme gerekmektedir. Tüm dünyada genel olarak birçok insan sağlıksız beslenmekten dolayı birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalırlar ve erken yaşta vefat ederler. İnsanlar sağlık problemleri ile daha az karşılaşmak daha az hastalanmak ve daha uzun bir yaşam sürmek için sağlıklı gıdalar tüketmeli ve dengeli beslenmelidir.

 

 

 

 

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışması için, proteine, karbonhidrat, mineral, vitamin ve yağa ihtiyacı vardır. Bu nedenle yiyeceklerde ayrım yapılmaması gerekir çünkü her besinin insana sağladığı bir değer vardır. En önemlisi et ve süt ürünleri kesinlikle ihmal edilmemesi gereken besinlerdir. Vücudun ihtiyacı olan protein, mineral ve vitamin için mutlaka sebze ve meyve tüketilmelidir.

Süt, yoğurt, peynir, kırmızı et, balıketi ve yumurta sofralarınızda olabildiğince bulundurmanız gereken gıdalardır. Yumurtayı günde bir kere tüketmek protein açısından oldukça önemlidir. Fakat kolesterolü yükseltmemek için kırmızı et ve yumurta tüketimini yine de gereğinden fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri özellikle büyüme çağında olan çocuklar için kalsiyum açısından oldukça önemlidir.

Kolestrolü Dengelemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Kolesterolü dengelemek ve yediğiniz besinlerin hazmını kolaylaştırmak için patates oldukça etkili bir besindir. Patatesin haşlanarak tüketilmesi daha faydalıdır. Ayrıca yemekleri yaparken olabildiğince az yağ kullanılmalı hatta kullanılan bu yağlar bitkisel yağ olmalıdır. Günde en az 1lt su tüketmek şarttır. Hazır olan meyve sularından da uzak durmak gereklidir. Yemek yerken de yavaş yavaş yemek oldukça önemli bir noktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close