Sağlık RehberiSağlıklı BeslenmeYan Blok

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme  düzenine geçiş yapmak isteyen kişiler öncelikle bazal metabolizma hızını öğrenmeli, beslenme durumunu saptamalı ve genel bir sağlık taraması ile son sağlık durumunda her şeyin yolunda olup olmadığına bakarak listesini hazırlamaya başlamalıdır.

 

Aslında bir hekim kontrolünde bu işlemlerin tamamı yapılmaktadır. Ancak hekim kontrolüne ihtiyaç bulunmayan durumlarda kişiler, kendileri de doğru bir araştırma ile sağlıklı beslenme listeleri oluşturabilirler.

Bu noktada kesinlikle unutulmaması gereken nokta şudur.

Genel kontrolleriniz yapıldıktan ve beslenme listesini oluşturduktan sonra mutlaka bir hekime daha iyisi aile hekimine oluşturulan listenin kontrol ettirilmesi, oluşabilecek büyük hatalardan kişileri koruyacaktır.

 

Yoncaya Göre Beslenme

 

Sağlık taraması ardından alınan sonuçlarda herhangi bir problem yok ise işin en eğlenceli bölümü başlar aslında. Bu noktada kişi kendi damak zevkine uygun gıdaların bir listesini çıkarabilir. Bunu yaparken beslenme piramidinin göz önünde bir yerlerde bulundurulması faydalı olacaktır.

 

Beslenme piramidi kişilerin en çok yemesi ya da asla yememesi gereken besinleri gösteren bir çizelge niteliği taşır. Aynı şekilde beslenme piramidi gibi beslenme yoncası da aynı işlevi görmektedir. Bu grafiklere göre besinler dört ana gruba ayrılmaktadır. Karbonhidratlar, proteinler, mineraller, yağlar ve şekerler.

sağlıklı beslenme

 

Besin Gruplarını Günlük Oranlara Uyumlanma

Normal koşullarda sağlıklı bir beslenme listesinde her besin grubundan belirli miktarlarda bulundurmak sağlıklı ve dengeli beslenme için yeterli olmaktadır.

 

 

 

Bu oranlar şöyle sıralanabilir;

 

 

  • % 30 oranında karbonhidratlar yani tahıl grubu gıdalar, ekmekler, makarnalar.
  • %30 oranında sebze ve meyvalar ki özellikle çiğ olarak yenebilenler burada daha çok değerlendirilmelidir.
  • %23 oranında proteinler yani et, balık, tavuk, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bitkisel proteinler.
  • %10 oranında süt ve peynir, yoğurt, kefir gibi süt ürünleri.
  • %7 yağlar ve şekerler olarak düşünülür.
  • Ancak bu oranda yemek ve salataların içinde kullanılan yağlar ve içeceklerin içindeki şekerler de dahildir.

 

Bu oranlar göz önünde bulundurularak hazırlanan bir beslenme listesi hem dengeli hem de sağlıklı bir beslenme listesi olacaktır. Eğer dilerseniz, gruplar içinde bulunan gıdaları kan grubuna göre seçerek  iki açıdan da fayda sağlayabilirsiniz.

 

 Örneğin;  A kan grubuna sahip ya da vejeteryan beslenmeyi benimseyenler protein almak adına yumurta ya da baklagilleri tercih edilebilirler.  

 

Bunun benzer şekilde 0 kan grubuna dahil olanlar da bolca kırmızı et yiyebilirler.

 

Böylece sağlıklı beslenme listesi çeşitlendirilirken kişilerin damak zevkine uygun beslenme de sağ-lanabilir. Bu değişimleri doğru şekilde uygulayabilmek için ise biraz inceleme ile doğru besin değişimleri listeleri yaratılabilir.

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close