ManşetPopüler YazılarSağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Altın Kuralların Başında Sağlıklı Uyku Geliyor

Sağlıklı yaşam için bazı önemli kurallar vardır. Sağlıklı uyku bunların başında gelse de dikkat edilmesi gereken diğer kurallara da göz atmalısınız. Düzenli olarak aktif hayat sürmek, tüketilen yemeklerin kalitesine dikkat etmek, belli saatlerde yemek yeme alışkanlığından kurtulmak, sigara ve alkol gibi zararlı ürünleri tüketmemek, yoğun iş temposu arasında kendinize zaman ayırma ve bu gibi önemli kurallara uyarak sağlıklı hayat sürebilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşamın Temeli

Düzenli olarak sağlık kontrolüne gitmeli ve temiz havada bol zaman geçirmelisiniz. Sağlığınızı daha da güçlü kılmak için dikkat etmeniz gereken diğer önemli şey uykudur. Uyku düzeni bozulan vücut sağlığını kaybeder ve bağışıklık sistemi zayıf düşer. Gece uykusunun öneminden uzun-uzun konuşabiliriz. Fakat size uyumadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakta bazı bilgileri aktarmak isteriz.

 

Dünyada Sağlığa İyi Gelen Önemli Sağlıklı Yiyecekler ve Etkileri

Dünyada Sağlığa İyi Gelen Önemli Sağlıklı Yiyecekler ve Etkileri

Dünyaca ünlü gazete ve dergilerin şu sıralar konusu sağlıklı yiyecekler. En sağlıklı besinleri araştıran diyetisyenler ortak paydada buluştu. Çoğu besinlerin faydalarının şaşırtan özellikleri mevcut. Doğada da rahatlıkla bulabileceğiniz bu yiyecek çeşitlerinin tüketilmesi esnasında dikkat etmeniz noktalar da vardır elbette ki. Sağlıklı yiyecekler nasıl tüketilmelidir? Meyve gruplarında günlük porsiyon 1 ile 2 adet arasındadır. Küçük taneli …

0 comments

 

Sağlıklı Uyku

Başarılı insanların kazandığı başarıya siz de imza atmak istiyorsanız, güne tam uykunuzu almış şekilde başlamanız gerekir. Bunun için ise gece zamanında uyumak ve vücudun yeniden enerji kazanması adına en az 7-8 saat uyku uyumak gerek. Fakat çoğu kişi gece rahat uyku uyuyamıyor. Uykudan önce vücudunuza iyi gelecek şeylerden biri bol oksijendir. Zaman ayırarak her akşam uykudan önce temiz havada yürüyüş yapamıyorsanız, o zaman uyuyacağınız odanın havasını değişin. Rahat ve deliksiz uyku temiz havada daha kolay oluyor.

Uyumadan önce dikkat edilmesi gereken diğer önemli şey sindirimdir. Uykudan en az 2 saat önce yemek yemeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor. Uyku esnasında vücut yemek sindirimini yavaşlattığı için metabolizma da yavaşlar. Sonuç olarak ise midede ağırlık durumu ile karşılaşabilirsiniz.

 

sağlıklı ve dengeli beslenme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme  düzenine geçiş yapmak isteyen kişiler öncelikle bazal metabolizma hızını öğrenmeli, beslenme durumunu saptamalı ve genel bir sağlık taraması ile son sağlık durumunda her şeyin yolunda olup olmadığına bakarak listesini hazırlamaya başlamalıdır.   Aslında bir hekim kontrolünde bu işlemlerin tamamı yapılmaktadır. Ancak hekim kontrolüne ihtiyaç bulunmayan durumlarda kişiler, kendileri de doğru bir …

0 comments

 

Rahat uyumak için yoğun günün tüm problem ve gerginliğinden kurtulmanız gerekir. Yapılması gereken şeylerden biri de eliniz altında olan cihazları kapatmaktır. Telefon ve bilgisayar, tablet ve diğer akıllı cihazları gece uykusundan önce kapatmanız sağlığınıza yapacağınız en büyük hediye olacaktır. Elektronik cihazların etrafa yaydığı zararlı ışıklar uykunuzu rahatsız eder ve beynin sağlıklı hücrelerini etkiler.

Uyku problemi yaşayan kişiler gece uykudan önce telefon kullanmak yerine kitap okurlarsa daha rahat uykuya dalabilir. Elektronik kitap kullanımı gözlerinize de fazlası kadar zarar vermektedir. Sert yatak tercih etmeli ve yüksek yastık kullanımından uzak durmanız da size rahat uyku kazandırır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close