Faydalı BilgilerManşetSağlıklı Yaşam

Sigara Körlüğü Tetikliyor Mu?

Günümüzün baş belası niteliğini taşıyan sigaranın içerdiği 4000’den fazla ölümcül maddeleri sayesinde birçok hastalığa davetiye çıkardığını artık hemen hemen herkes bilmektedir. Ancak sigaranın göz sağlığını da çok ciddi anlamda etkileyerek körlüğün meydana gelmesine neden olduğu pek bilinmemektedir.

 

Uzmanlar sigaranın aynı zamanda körlüğe de sebep olduğunu belirtmektedirler. Peki bu nasıl olmaktadır.

 

Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan sigara körlüğü tetikliyor mu sorusunun cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

 

Sigara Göz Sağlığını Nasıl Etkiliyor Ve Sigara Körlüğe Nasıl Yol Açıyor?

 

  •  Uzmanlar sigaranın göz içi retinasını korumakla görevli olan ve bir antioksidan olan luteinin emilimini azaltarak göz kör olmasına zemin hazırladığını belirtmektedirler.
  •  Uzmanlara göre özellikle de sigara tiryakilerinde göz içi retinasının zarar görme potansiyelinin oldukça yüksek olduğu belirtilmektedir.
  •  Dolaysıyla sigara kullanan bireylerde rutein düzeyinin düştüğünü belirten uzmanlar sigara içinler için hastalık riskinin 2 ile 4 kat daha fazla olduğunun altını çizmektedirler.

 

Görüldüğü üzere sigaranın körlüğün oluşmasında da ciddi anlamda etkisi bulunmaktadır. Dolaysıyla genel sağlığın ve göz sağlığının tehlikeye atılmaması açısından sigaradan derhal kurtunulması gerekmektedir.

Sağlık kuruluşları sigara bırakmada oldukça başarılı hizmetler sunmaktadırlar.

Sizler de sigara tiryakisi iseniz vakit kaybetmeden iradenizle bu zehirli maddeyi terketmeli ve gerekirse bir sağlık kuruluşundan destek talep etmelisiniz.

Makalemizde sigara körlüğü tetikliyor mu konusu hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduk. Sağlıklı ve sigarasız günler dileriz.

 

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sigarayı bırakmak için sağlık kuruluşuna başvurunuz.
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close